" Az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. Az MNB elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül, a rendelkezésre álló monetáris politikai eszközökkel támogatja a Kormány gazdaságpolitikáját. "
SajtószobaSajtóközlemények2012. évi sajtóközleményekEurópai szintű válságkezelésre van szükség

Európai szintű válságkezelésre van szükség

Simor András beszéde a SUERF idei bécsi konferenciáján

Budapest, 2012. június 18. A Magyar Nemzeti Bank elnöke ma előadást tartott a SUERF éves konferenciáján, Bécsben. Simor András hangsúlyozta, hogy a pénzügyi stabilitás megőrzését szolgáló, megfelelő tőkével ellátott intézmények elengedhetetlenek a sikeres valutaunió és a hatékony, integrált pénzügyi piacok működéséhez.

 

 „A politikai, költségvetési és pénzügyi stabilitás kölcsönhatása: a válság tanulságai” című előadásában Simor András az Európai Unió jövőjével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a mélyebb fiskális föderalizmus nem a tagállamok közötti nagy fiskális transzfereket jelenti, hanem azt, hogyan lehet megőrizni a közjót az Unión belül. A jegybank elnöke kiemelte, hogy a pénzügyi stabilitás megőrzését szolgáló, megfelelő tőkével ellátott intézmények elengedhetetlenek a sikeres valutaunió és a hatékony, integrált pénzügyi piacok működéséhez. „Európai szintű felügyelet és válságkezelés nélkül nem alakulhat ki egy Unión belüli, a pénzügyi szolgáltatásokat hatékonyan közvetítő, globálisan versenyképes szabadpiac” - tette hozzá Simor, aki egyúttal úgy látja, hogy a „rendkívüli helyzetek előrelátást és bölcs kezdeményezéseket igényelnek” a folyamatok irányát meghatározó politikusoktól.

 

Simor felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a társadalom tűrőképessége egyre csökken, a monetáris és költségvetési hatóságok kezdenek kifogyni a hagyományos eszközökből. A monetáris politikát a kamatlábakra vonatkozó zéró alsó korlát köti meg, a legtöbb fejlett országban a fenntarthatatlan költségvetési hiányok és államadósság pedig tovább szűkítik a fiskális élénkítés lehetőségeit. A jegybank elnöke szerint a pénzügyi nehézségekkel küzdő államok nemcsak a bankrendszer további veszteségeit képtelenek finanszírozni, de a bajba jutott bankok elkülönített kezelése is megoldatlan. Mindezek Európa-szerte megsokszorozzák a rendszerszintű kockázatokat. Simor szerint éppen ezért megnőtt az igény az olyan, nem hagyományos intézkedések iránt, amelyek kevesebb fájdalommal járó gazdasági kiigazításokat tesznek lehetővé. Simor András ezekkel kapcsolatban annak a reményének adott hangot, hogy a szakértők nemcsak lehetőséget kapnak arra, hogy „jó tanácsokkal és hasznos figyelmeztetésekkel szolgáljanak”, hanem a politikusok számára képesek lesznek irányt is mutatni e korábban ismeretlen helyzetben.

 

Simor András angol nyelvű beszéde az MNB honlapján, az alábbi oldalon érhető el:

http://www.mnb.hu/Monetaris_politika/donteshozatal/mnbhu_monpol_kapcsolodo

 

 

MAGYAR NEMZETI BANK

Kommunikáció