2018. június 25.

Az Európai Bankhatóság (EBA) ma közzétette állásfoglalását (Opinion) azokról a kockázatokról, amelyek a pénzügyi intézmények Egyesült Királyság Európai Unióból történő kilépésére való felkészülésének hiányából erednek. Állásfoglalásában az EBA felkéri az illetékes hatóságokat annak biztosítására, hogy a pénzügyi intézmények gyakorlati lépéseket tegyenek arra a lehetőségre való felkészülés érdekében, hogy az EK az EU-ból ratifikált kilépési megállapodás és átmeneti időszak nélkül lép ki.

A cégek rendkívüli intézkedési terveinek a felügyeleti és szanálási hatóság által történő vizsgálata azt mutatja, hogy a pénzügyi intézményeknek fel kell gyorsítaniuk felkészülésüket arra az esetre, hogy az Egyesült Királyság 2019 márciusában esedékes kilépése az EU-ból ratifikált kilépési megállapodás nélkül is megtörténhet. Bár az átmeneti időszakról szóló politikai egyetértés üdvözlendő, addig nem emelkedik jogerőre, amíg nem jön létre ratifikált kilépési megállapodás. Erre nincs garancia, és mindenképpen csak az 50. cikk szerinti folyamat végén következhet be.

Annak biztosítása érdekében, hogy a cégek minden lehetséges forgatókönyvre teljes mértékben felkészüljenek, az EBA állásfoglalásában megosztotta várakozásaival kapcsolatos nézeteit. Andrea Enria, az EBA elnöke szerint „a cégek nem vehetik biztosra, hogy a jelenlegi módon fognak továbbra is működni, és nem támaszkodhatnak eddig nem realizált politikai megállapodásokra vagy állami beavatkozásra". Hozzátette: „A kockázatokat, rendelkezésre álló kapacitásokat és a jogi következményeket vizsgálni és kezelni szükséges.”

Elengedhetetlen, hogy az EU27 és az Egyesült Királyság pénzügyi intézményei feltárják alehetséges kockázati csatornákat és kitettségeket, és az Egyesült Királyság ratifikált kilépési megállapodás nélkül történő esetleges kilépésének lehetséges vonatkozásait.

Az EBA állásfoglalása alapján a pénzügyi intézményeknek megfelelő lépéseket kell tenniük a kedvezőtlen hatás csökkentése érdekében anélkül, hogy esetleges, nem kellő időben javasolt vagy elfogadott állami intézkedésekben bízna. A pénzügyi intéményeknek különösen azt kell biztosítaniuk, hogy jó előre megfelelő szabályozói engedélyekkel és vezetői kapacitással rendelkezzenek. Fel kell mérniük a piaci infrastruktúrákhoz és finanszírozási piacokhoz való hozzáféréshez kapcsolódó kockázatokat, és mérsékelniük kell azokat. A pénzügyi intézményeknek továbbá fel kell mérniük a meglévő szerződéseikben, különösképpen a származtatott ügyletekre kötött szerződéseikben foglalt jogokat és kötelezettségeket érintő hatásokat, és meg kell tenniük a szükséges lépéseket azok kezelésére.

A pénzügyi intézményeknek feladatuk az is, hogy felvilágosítsák  ügyfeleiket az Egyesült Királyság ratifikált megállapodás nélkül történő kilépésének őket érintő lehetséges hatásairól. Az intézményeknek értesíteniük kell illetékes hatóságaikat intézkedéseikről, beleértve az ügyfeleik tájékoztatására tett lépéseket is.

Jogi alap és következő lépések

Az EBA azon jogkörét, hogy állásfoglalásokat dolgozzon ki az illetékes hatóságok számára, a 1093/2010-es (EU) Rendelet („EBA Rendelet”) 29(1)(a) cikke alapozza meg. A 29(1)(a) cikk felhatalmazza az EBA-t, hogy aktív szerepet játsszon az egységes uniós felügyeleti kultúra és a konzisztens felügyelteti gyakorlatok és megközelítések kialakításában az Unió egészében, beleértve állásfoglalások kibocsátását az illetékes hatóságok számára.

Amennyiben a pénzügyi intézményeknél aggály merül fel az EBA által kibocsátott állásfoglalásokkal kapcsolatosan, az illetékes hatóságaikhoz fordulhatnak azok megvitatása illetve útmutatás kérése céljából. Az EBA a jövőben is figyelemmel fogja kísérni az EU pénzügyi intézményeinek felkészültségi szintjét, és amennyiben szükségesnek látja, további közleményeket fog kiadni.

Az EBA eredeti sajtóközleménye:

EBA publishes Opinion to hasten the preparations of financial institutions for Brexit