Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette tematikus jelentését a FinTech pénzforgalmi intézmények és az elektronikuspénz-kibocsátó intézmények (e-pénzintézetek) üzleti modelljeire gyakorolt hatásáról. A jelentés ismerteti az EBA fenti intézmények stratégiáiban és az üzleti modelljeiben végbemenő változásokkal kapcsolatos legfontosabb megfigyeléseit, különös tekintettel az aktuális trendekre és mozgatórugókra, a FinTech-hez való hozzáállásukra ideértve a BigTech cégek hatásait, valamint az innovatív technológiák alkalmazását. A Jelentés, amely összhangban áll a FinTech Menetrendben felsorolt prioritásokkal, nem vetíti előre és nem kívánja modellezni az intézmények potenciális jövőbeni fejlődését. A Jelentés célja a tájékoztatás, valamint a vezetők és az érintettek részére történő segítségnyújtás azon fő trendek azonosításában és megértésében, amelyek befolyásolhatják a pénzforgalmi intézmények és e-pénzintézetek üzleti modelljeit, valamint amelyek kihívásokat állíthatnak azok fenntarthatósága elé.

Az EBA megfigyelései alapján a legtöbb pénzforgalmi intézmény és e-pénzintézet úgy alakítja az üzleti modelljét, hogy versenyben tudjon maradni és végre tudja hajtani a PSD2 által előírt változtatásokat. A legtöbb intézmény arra törekszik, hogy bővítse a termék és szolgáltatási palettáját valamint új piacokon tudjon megjelenni, oly módon, hogy (i) határon átnyúló szolgáltatásokat kínál, (ii) hitelintézeti vagy harmadik feles szolgáltatói (TPP) engedélyt kér, (iii) alkalmazza a PSD2 keretében bevezetésre került álló új szolgáltatásokat.

Miközben érzékelhető az a tendencia, hogy ezek az intézmények akár külső partnerek bevonása nélkül is belső termék- és szolgáltatás-fejlesztéseket is végeznek a FinTech segítségével,  sokan közülük együttműködnek FinTech vállalkozásokkal és technológiai szolgáltatókkal az innovatív termékek fejlesztésében.

Mivel a BigTech cégek fenyegetést jelentenek a pénzforgalmi intézmények és e-pénzintézetek üzleti modelljeinek fenntarthatóságára, ezek az intézmények arra törekszenek, hogy a BigTech cégek növekvő piaci részvétele mellett erősítsék az ügyfeleik lojalitását. A bevételek és a nyereségesség tekintetében meglehetősen kedvezőek a pénzforgalmi szektor kilátásai. Az általános várakozások szerint az ügyfélbázisuk bővül, valamint új vagy modernizált termékeket kínálnak, miközben több FinTech fejlesztést fognak házon belül végezni megnövekedett informatikai kiadások mellett.

A hitelintézetekről az EBA által 2018 júliusában közzétett jelentéssel történő összehasonlítás alapján összefüggés érzékelhető a pénzforgalmi ágazat növekedése és a banki közvetítői tevékenység visszaszorulása között, figyelembe véve azt a tényt is hogy az inkumbens hitelintézetek negatív hatásról számoltak be a pénzforgalommal kapcsolatos bevételeik terén.

A pénzforgalmi intézményekre és az e-pénzintézetekre az üzleti modelljeiktől függően más-más veszélyek leselkednek, a BigTech cégek aktív piaci részvételének potenciális hatásaitól kezdve a Brexit bizonytalan kövekezményéig, valamint a bankoktól és a bankkártya szolgátatóktól való függőségig. Ezen felül számos jelentős kihívásra kell választ találni az üzemeltetés rugalmasságával, az ICT biztonsággal, az üzemeltetési kapacitással, a szabályozói változásokkal, az ügyfelek ismereteinek bővítésével és akvizíciójával  valamint a szaktudás  fejlesztésével kapcsolatban.

Kapcsolódó dokumentumok:
EBA thematic report on the impact of FinTech on PIs’ and EMI’s business models

Kapcsolódó hivatkozások:
Consumer protection and financial innovation
Publications on Financial Innovation