Az Európai Felügyeleti Hatóságok a virtuális valuták vételével járó kockázatokra figyelmeztetik a fogyasztókat

Az Európai Bankhatóság (EBA), az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) és az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) – közös néven Európai Felügyeleti Hatóságok – a mai napon közzétettek egy, az egész Európai Unióra kiterjedő, fogyasztóknak szóló figyelmeztetést a virtuális valuták vételével járó kockázatokra vonatkozóan. Az Európai Felügyeleti Hatóságok arra figyelmeztetik a fogyasztókat, hogy a virtuális valuták rendkívül kockázatos, szabályozatlan termékek, amelyek befektetési, megtakarítási vagy nyugdíj-biztosítási termékként nem állják meg a helyüket.

Az Európai Felügyeleti Hatóságok szerint különösen aggasztó, hogy a fogyasztók egyre szélesebb köre vásárol virtuális valutákat anélkül, hogy tisztában lenne az abban rejlő kockázatokkal. A virtuális valuták, mint például a Bitcoin, szélsőséges árfolyam-ingadozásnak vannak kitéve, és az árbuborékok kialakulásának egyértelmű jeleit mutatják, így a virtuális valutákat vásárló fogyasztóknak tisztában kell lenniük azzal a jelentős kockázattal, hogy elveszíthetik a befektetett pénz nagy részét, vagy akár teljes egészét.

Szabályozatlan termékek és piacok

Emellett, a virtuális valutákra és a fogyasztók számára az ezekkel való kereskedés céljából elérhető piacokra nem terjed ki az európai uniós törvényi szabályozás, ami azt jelenti, hogy a virtuális valutát vásárló fogyasztók nem élveznek semmilyen, a szabályozott pénzügyi szolgáltatásokhoz kapcsolódó védelmet. Például, ha egy virtuális valuta kereskedési platform csődbe megy vagy a fogyasztók pénzét egy kibertámadás következtében ellopják, az európai uniós jogszabályok semmiféle olyan védelmet nem nyújtanak, amely fedezné a befektetők veszteségét.

Működési problémák

A múltban a virtuális valuta kereskedési platformok egy része súlyos működési zavarokkal szembesült. Az ilyen fennakadások során a fogyasztók nem tudtak az általuk tervezett időpontokban virtuális valutákat vásárolni és eladni, így a működési problémákkal érintett időszakokban tapasztalt áringadozások miatt veszteségeket szenvedtek el.

Háttérinformáció

Ez a figyelmeztetés az Európai Felügyeleti Hatóságok alapító okiratának 9. cikke (3) bekezdésén alapul, és az ESMA 2017. novemberi - az ICO kockázatokra vonatkozó - két állásfoglalását, valamint az Európai Bankhatóságnak a virtuális valutákkal kapcsolatos 2013. decemberi, fogyasztóknak szóló figyelmeztetését, továbbá a 2014 júliusában és 2016 augusztusában kibocsátott két hasonló témájú véleményét követően került kiadásra.  

A virtuális valuták számos formát ölthetnek. Az első virtuális valuta a 2009-ben útjára indított Bitcoin volt, és azóta számos egyéb virtuális valuta is megjelent. Ezek többsége a közismert nevén blokkláncként (Blockchain) ismert, elosztott főkönyvi technológia (distributed ledger technology) által kínált lehetőségeket használja ki.

2018. február 12.

Kapcsolódó dokumentumok:

Az Európai Felügyeleti Hatóságok közös sajtóközleménye az EBA honlapján

Az Európai Felügyeleti Hatóságok közös figyelmeztetése a virtuális valutákra vonatkozóan