A jegybankok makroprudenciális felelősséggel való felruházása felveti az igényt az árstabilitási és pénzügyi stabilitási célrendszerek és az eszközök felülvizsgálatára, egymáshoz való viszonyulásának áttekintésére, a potenciális szinergiák felkutatására.

A magyarországi reálgazdasági és pénzügyi ciklus jelen fázisában miközben az árstabilitási cél elérése az alacsony kamatkörnyezet fenntartását igényli, a tartósan alacsony kamatkörnyezetben nem zárható ki a pénzügyi stabilitási kockázatok felerősödése. A múltbeli tapasztalatokból és a szakirodalomból ismert alacsony kamatkörnyezetben fellépő pénzügyi stabilitási kockázat-típusok várakozásaink szerint azonban jórészt kezelhetőek, hiszen rendelkezésre állnak az elmúlt évek során életre hívott makroprudenciális eszközök.

A pénzügyi ciklus felívelő szakaszában az eszköz-oldali korlátokat jelentő hitelezhetőségi limitek (Loan-to-Value ratio vagy LTV) és törlesztőrészlet- vagy eladósodottság-maximalizáló szabályok (Payment-to-Income (PTI) vagy Debt-to-Income (DTI)) lehetnek a leghatékonyabbak. Nem elsősorban a kiáramló hitel mennyiségének érdemi korlátozására, mint inkább a hitelciklus állapotának piaci szereplők felé való jelzésére szolgálhat az un. anticiklikus tőkepuffer-ráta előírása. Végül aktiválhatók még az un. anticiklikus likviditási előírások is, melyek a stabil finanszírozás előírásával, járulnak hozzá a bankmérlegek cikluson átívelő stabilitásához.

Amennyiben egy rezsim erős makroprudenciális jogkörökkel és széles eszköztárral rendelkezik, akkor képes lehet hatékonyan fellépni a túlhitelezés mérséklésében. A makroprudenciális és monetáris politika közötti koordinált fellépés a rendszerkockázatok kezelésében lehetőséget teremt a jegybank számára, hogy az árstabilitási céljának követésétől csak akkor térjen el a pénzügyi instabilitás kamateszközzel történő megelőzése végett, amennyiben a makroprudenciális szabályozás ebben nem bizonyult kellően hatásosnak.

JEL Kódok: E32, E58, E61

Kulcsszavak: alacsony kamatkörnyezet, pénzügyi akceleráció, makroprudenciális beavatkozás

MT 116