2016 negyedik negyedévében a hitelintézetek hitelezési folyamatait általánosan javuló tendenciák jellemezték. A teljes vállalati hitelállomány a válság óta nem tapasztalt mértékben, 4 százalékkal növekedett 2016-ban. A kkv-szegmens hitelezésének élénkülése növekvő kereslet és enyhülő hitelkínálati korlátok mellett valósult meg, hitelállományuk éves összevetésben 8 százalékkal, míg az önálló vállalkozókat is figyelembe véve közel 12 százalékkal bővült. A Piaci Hitelprogram keretében 2016 elején tett vállalásaik 150 százalékát teljesítették a bankok, ezen belül 15 intézmény érdemben túl is teljesített. A háztartási hitelállomány a folyósítások és törlesztések egyenlegeként 2016-ban összességében nem változott a megelőző év végéhez képest, amely az új hitelkihelyezések számottevő élénkülésére vezethető vissza. Elsősorban a CSOK által támogatott lakáscélú hitelek bővülése volt jellemző, de a fedezetlen fogyasztási hitelezésben is növekedés volt megfigyelhető.

Budapest, 2017. március 3. — A Magyar Nemzeti Bank „Hitelezési folyamatok” című negyedéves kiadványának célja, hogy átfogóan bemutassa és elemezze a hitelezési folyamatokat leíró legfontosabb indikátorokat.

2016-ban a vállalati hitelezés 4 százalékot meghaladó mértékben bővült tranzakciós alapon, vagyis a folyósítások 240 milliárd forinttal haladták meg a törlesztéseket az év során. A hitelállomány bővülésének hátterében a forinthitelek volumennövekedése állt, és az NHP forinthitelei mellett a piaci alapú forinthitelezés is számottevően növekedett. A kis- és középvállalkozások hitelezésében folytatódott a bővülés, éves összevetésben 8 százalékot tett ki a növekedés üteme. Az önálló vállalkozók hitelállománya is dinamikusan bővült a negyedév során, amelyben az állami földeladásokhoz kapcsolódó hitelfelvételek jelentős szerepet játszottak. Az önálló vállalkozókkal bővített kkv-szektor hitelállományának éves növekedési üteme mintegy 12 százalék volt 2016-ban. A kkv-hitelezés élénküléséhez számottevő mértékben járult hozzá a Piaci Hitelprogram is: a bankok 195 milliárd forint értékű hitelezési vállalást tettek a kis- és középvállalatok számára nyújtott nettó hitelállomány növelésére, amely vállalásukat szektorszinten túlteljesítették.

A bankok Hitelezési felmérésre adott válaszai alapján a vállalatok hitelhez jutásának feltételei összességében nem változtak jelentős mértékben 2016 végén. Ugyanakkor a kis- és mikrovállalatok hitelkínálati korlátain a bankok egynegyede enyhített, és ez elsősorban az ár jellegű feltételeket érintette. Mindezt a bankok ezúttal is a versenyhelyzet fokozódásával, valamint a likviditási helyzet és a gazdasági kilátások javulásával magyarázták. A bankok továbbá a hitelkereslet élénkülését érzékelték a negyedév során, amelynek folytatódó bővülését várják a következő fél évre is. A vállalati forinthitelek új szerződéskötéseinek átlagos finanszírozási költsége tovább csökkent a negyedévben.

A háztartási hitelállomány 2016-ban a folyósítások és törlesztések egyenlegeként összességében nem változott a megelőző év végéhez képest, amely az új hitelkihelyezések számottevő élénkülésére vezethető vissza. Az új lakás- és fogyasztási célú szerződéskötések volumene összességében 50 százalékkal bővült éves átlagban. A teljes volumenen belül az új lakáshitelek kihelyezései 42 százalékkal, míg a személyi kölcsönöké 61 százalékkal emelkedett az elmúlt egy évben. Az új lakáshitel-volumen 17 százaléka a Családi Otthonteremtési Kedvezményhez köthető.

A Hitelezési felmérésre adott banki válaszok alapján a lakáshitelek feltételei érdemben nem változtak, míg a fogyasztási hitelek feltételei tovább enyhültek a negyedik negyedévben. A bankok széles köre érzékelte továbbá a hitelkereslet bővülését mindkét termékkörben. A következő fél évben a kereslet további emelkedésére számítanak, illetve mindkét csoportban enyhíteni tervezik a hitelezési feltételeket a bankok. Az új lakáscélú hitelek átlagos teljes hitelköltsége csökkent, míg az átlagos kamatfelár – a kockázatosabb ügyfelek nagyobb arányú finanszírozásának hatására – nem változott.

A vállalati és a háztartási szegmens hitelezési folyamatait összegző Pénzügyi Kondíciós Index alapján a bankrendszer hitelezési aktivitásán keresztül közel semleges hatást gyakorolt a reálgazdaság éves bővülésére.

Hitelezési folyamatok

A hitelezési folyamatok kiadvány célja, hogy részletes képet mutasson a hitelezés legfrissebb trendjeinek alakulásáról, valamint segítséget nyújtson e folyamatok megfelelő értelmezéséhez. Ennek érdekében részletesen bemutatja a hitelaggregátumok, a bankok által észlelt hitelkereslet, valamint a hitelezési feltételek alakulását a hitelezési felmérés eredményeit, illetve a bankrendszeri mérleg és kamatstatisztikákat felhasználva. A hitelezési felmérés részletes eredményei és ábrakészlete az MNB honlapján elérhető az alábbi linken:

Hitelezési felmérés

 

MAGYAR NEMZETI BANK
Kommunikáció

Elérhetőség:

Tel: 428-2751
Fax: 429-8000
E-mail: sajto@mnb.hu