2018. március 2.  – Több mint ötezer látogatója volt az ország hat városába tervezett vándorkiállítás második állomásaként, a nyíregyházi Jósa András Múzeumban „Fejedelmeink mesés kincsei” címmel 2017. augusztus 26-tól, 2018. február 28-ig nyitvatartó időszaki kiállításnak, melyen az egyik fő attrakció a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programja keretében megvásárolt erdélyi tallérgyűjtemény volt. Ezzel 369.647-en látták 2017-ben a jegybank értékmentő programja keretében megvásárolt és az ország múzeumaiban elhelyezett festményeket, gyűjteményeket.

Február 28-án zárt Nyíregyházán a Jósa András múzeumban a „Fejedelmeink mesés kincsei” című kiállítás, melynek 2017. augusztus 26., és 2018. február 28-a között 5.825 látogatója volt. A tárlat a többi között a 2015-ben megvásárolt és a Magyar Nemzeti Múzeumban 2016-ban „Tündérkert ezüstje” címen bemutatott 220 darabos 16-17. századi erdélyi tallérokból és emlékérmékből álló gyűjteményt dolgozta fel.

Ezzel 2017-ben összesen 369.647 érdeklődő látta a MNB Értéktár programjának keretében megvásárolt és Magyarország közgyűjteményeibe kihelyezett műkincseket.

11.195 látogatója volt 2017-ben – a vándorkiállítás első állomásaként -  a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a „Fejedelmi kincsek – Erdélyi tallérok” című időszaki kiállításnak.

16.449 látogatója volt az Iparművészeti Múzeum „Breuer újra itthon” című időszaki kiállításnak, ahol mások mellett a magyar származású világhírű tervező Breuer Marcell gránit asztalát is megcsodálhatják az érdeklődők.

A Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán a többi között megtekinthető Tiziano Vecellio: Mária gyermekével, Gulácsy Lajos: Mulatt férfi, Vaszary János: Kereszténység, Orbán Dezső: Fekvő akt, Abraham van Beijeren: Csendélet gyümölcsökkel című alkotása tavaly 212.483 érdeklődőt vonzott.

A debreceni Déri Múzeumban Munkácsy Mihály: Krisztus Pilátus előtt című monumentális festményét összesen 114.217 érdeklődő látta.

Az egri Dobó István Múzeum „Acél és arany” című kiállítását, - amely a többi között a Péterváry-fegyvergyűjteményt is bemutatja -  9.478-an nézték meg.

A Miskolci Galériában 2016. augusztus végéig időszaki tárlaton bemutatott Kövesi-gyűjtemény, az Artpool-gyűjtemény, Bachman Gábor építészeti gyűjteménye, a Moholy-Nagy László festmény- és dokumentumgyűjtemény, a szentendrei skanzen Erdélyi tájegység gyűjteménye, a Bécsi ezüst klasszicista kínálótál, a Bedő Rudolf hagyaték egyes tételei, a Kossuth dagerrotípia, a Kiss Ferenc gyűjtemény, Csernus Tibor hat festménye, a Rakovszky-iratgyűjtemény, Benczúr Gyula: XVI. Lajos és családja elfogatása című festménye, II. Lajos és II. Rudolf portréja, az art deco hat darabos szalongarnitúra a befogadó múzeumokban feldolgozás, restaurálás alatt állnak annak érdekében, hogy minél előbb a nagyközönség számára látogathatóak legyenek.

Értéktár program

A Magyar Nemzeti Bank 2014 januárjában indította el műkincs-visszavásárlási Értéktár programját, amelynek célja az elmúlt történelmi periódusokban különböző okok miatt külföldre vagy külföldi tulajdonba került magyar vagy külföldi művészek által alkotott, jelentős művészeti értéket képviselő műkincsek minél nagyobb hányadának visszaszerzése Magyarország számára, valamint a hazai hagyatékokban fellelhető legfontosabb műkincsek megvásárlásával azok szétszóródásának megelőzése. Az Értéktár programot Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke vezeti, a program koordinálására, a műkincsek eredetiségének, művészettörténeti jelentőségének és értékének meghatározására a hazai országos közgyűjtemények vezetőiből és más neves szakértőkből, valamint a jegybank alelnökéből álló Tanácsadó Testületet állítottak fel. Az Értéktár programban megvalósult vásárlásokat minden esetben teljes körű értékbecslés előzi meg. Az Értéktár program megvalósítására az MNB Igazgatósága 100 millió eurós, mintegy 30 milliárd forintos keretet különített el 2018 végéig. Az MNB az Értéktár programmal a világ azon meghatározó jegybankjainak sorába emelkedett, amelyek műkincs-visszavásárlási programjukkal és gyűjteményükkel hozzájárulnak hazájuk kulturális örökségének védelméhez és gyarapításához.

Az MNB Értéktár programjának keretében megvásárolt tárgyakról és gyűjteményekről részletes leírást a jegybank honlapján az Értéktár menüpont alatt találnak az érdeklődők.