2019. április 30., kedd

Az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) közzétette a felügyeleti kollégiumokról szóló 2018. évi Jelentését, amelyben összefoglalja a határon átnyúló nagyobb európai bankcsoportokért felelős felügyeleti kollégiumok ellenőrzésével kapcsolatos megállapításait. A kollégiumoknak az elmúlt éveben megfigyelhető működésbéli javulása kapcsán a Jelentés főként a kollégiumok teljesítményének minőségére összpontosít és kiemeli a bevált gyakorlatok példáit. Az EBA összességében a kollégiumok teljesítményének jelentős javulását figyelte meg, bár további teendőket lát szükségesnek, különösen annak biztosítása érdekében, hogy a csoportkockázatot/likviditási kockázatot értékelő jelentések valóban a csoportszintű kockázatok együttes értékelései legyenek.

A Jelentés lényegében a felügyeleti kollégiumok 2018. évi ciklusával kapcsolatos főbb megfigyelésekre összpontosít. Ezek a megfigyelések kiterjednek i. a kollégiumok munkájának és együttműködésének szervezeti vetületére, ii. a kollégiumok teljesítményére és iii. a 2018 során kulcsfontosságú felügyeleti témákra.

A kollégiumok munkájának és együttműködésének szervezeti vetületét illetően a Jelentés rámutat a kollégiumok közötti, forma és eljárás szempontjából viszonylag magas szintű konvergenciára, megállapítja viszont, hogy továbbra is van helye a fejlődésnek, például a megbeszélések dokumentumainak időben történő megküldése terén. A pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelem egyre növekvő jelentőségéből adódóan a felügyeleti kollégiumokat arra kérik, hogy rendszeresen egyeztessenek erről témáról.

A kollégiumok eredményeit (a csoportkockázat/likviditási kockázat értékeléséről szóló jelentések, valamint a tőke-, likviditási és helyreállítási tervekről szóló együttes döntések) illetően a Jelentés kiemeli, hogy általánosságban jelentős volt a javulás. A csoportkockázat/likviditási kockázat értékeléséről szóló jelentésbizonyos esetekben azonban továbbra sem több, mint az egyes illetékes hatóságok megállapításainak és értékeléseinek összeszerkesztése, a közölt információk pedig nem mindig teszik lehetővé az olvasóknak, hogy a különféle témákról gyorsan átfogó véleményt alkossanak. Ezen túlmenően – az együttes döntések minősége terén elért javulás ellenére – a Jelentés megjegyzi, hogy a likviditási együttes döntésekhez adott indokolás általánosságban kevésbé szilárd, mint a tőkével összefüggő együttes döntéseké.

2018-ra a következő hét jelentősebb felügyeleti témakört azonosították: i. a nem-teljesítő kölcsönök kivezetése, ii. üzleti modell és nyereségesség, iii. információtechnológiai kockázatok és működési rugalmasság, iv. belső irányítás, v. Brexit, vi. strukturális változások és vii. IFRS (International Financial Reporting Standards – nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok) 9. A felügyeleti kollégiumok 2018 során – általánosságban – megjelenítették ezeket a témákat az egymás közötti együttműködésben.

A Jelentés ezen túlmenően meghatározza a kollégiumok 2019. évre vonatkozó akciótervét is, amely a következőket tartalmazza: i. a felügyeleti kollégiumoknak a jogi keretek által meghatározott főbb feladatai, ii. a felügyeleti tevékenység főbb témái és iii. az EBA által 2019 során a kollégiumok ellenőrzésére alkalmazott módszer.

Kapcsolódó dokumentumok
Jelentés a felügyeleti kollégiumok 2018. évi működéséről
Az EBA (angol nyelvű) sajtóközleménye

Kapcsolódó hivatkozások
Felügyeleti kollégiumok