2022. május 2.

· A vitaanyag feltárja, hogy a környezeti kockázatokat bele kell-e foglalni hitelintézetek és befektetési vállalkozások 1. pilléres felügyeleti keretrendszerébe, és ha igen, miként;

· Az anyag olyan kulcselemeket érint, mint az időhorizont, előre tekintő elemek belefoglalása a prudenciális keretekbe, valamint a szavatolótőke-követelmények átfogó kalibrálása;

· Az EBA széles körű visszajelzést vár az érintettektől, hogy a témára vonatkozó végleges jelentésével tudjon szolgálni 2023-ban.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétett egy vitaanyagot a környezeti kockázatok a hitelintézetek és befektetési vállalkozások felügyeleti keretrendszereiben betöltött szerepéről. Az anyag feltárja, hogy a környezeti kockázatokat bele kell-e foglalni az 1. pilléres prudenciális keretrendszerbe, és ha igen, miként. Elindítja az eszmecserét egy előre tekintő nézőpontnak a prudenciális keretekbe történő lehetséges beillesztéséről. Ezenkívül hangsúlyozza a környezeti kockázatokra vonatkozó releváns és megbízható információk gyűjtésének fontosságát, valamint azok hatását az intézmények pénzügyi veszteségeire. A konzultáció 2022. augusztus 2-áig zajlik.

A környezeti kockázatok megváltoztatják a pénzügyi szektor kockázati szerkezetét, és a jövőben még inkább szembetűnővé válnak. Ez hatással van minden hagyományos kockázati kategóriára, úgymint a hitel-, piaci és működési kockázatokra. Ez azt a kérdést is felveti, hogy vajon a jelenlegi prudenciális keretek képesek-e számolni ezekkel az új kockázati tényezőkkel.

A vitaanyag annak a mértékét elemzi, hogy a környezeti kockázatok jelenleg mennyire tükröződnek az 1. pilléres szavatolótőke-követelményekben belső és külső minősítések, pénzügyi instrumentumok és fedezetek értékelése, vagy forgatókönyv-elemzés révén.

Az anyag kockázat alapú megközelítést alkalmaz annak biztosítására, hogy a felügyeleti keretrendszer tükrözze a mögöttes kockázatokat, és támogassa a pénzügyi intézmények ellenálló képességét. A prudenciális keretrendszernek nem célja közelebbről meghatározott környezetvédelmi célok elérése. Ezeket támogathatja a kockázat alapú keretrendszer, különösen, ha más szakpolitikai intézkedésekkel párosul.

Miközben a vitaanyag az 1. pilléres szavatolótőke-követelményekre összpontosít, rámutat egy holisztikus szabályozói megközelítés szükségességére, és az EBA ESG-kockázatok terén végzett szélesebb értelemben vett munkája részének kell tekinteni, amely magában foglalja az átláthatóságot, a kockázatkezelést, a 2. pilléres felügyeletet és a makroprudenciális tőkepuffereket. Az anyag ugyancsak rávilágít a számviteli keretekkel való kölcsönös kapcsolatokra.

Konzultációs folyamat

E vitaanyagra vonatkozó észrevételek a vita lapon található „észrevételek küldése” („send your comments”) gombra való kattintással küldhetők el az EBA-nak. Kérjük figyelembe venni, hogy az észrevételek benyújtásának határideje 2022. augusztus 2. Ellentétes kérés híján minden beérkezett hozzászólás közzétételre kerül a konzultáció végét követően.

Nyilvános meghallgatásra virtuálisan kerül sor, webinárium formájában közép-európai nyári idő szerint június 17-én pénteken, 10:00 és 12:00 óra között. Az EBA arra kéri az érintetteket, hogy e link segítségével közép-európai nyári idő szerint legkésőbb június 15. szerda 16.00 óráig regisztráljanak.

DOKUMENTUMOK

Háttér-vitaanyag a környezeti kockázatok prudenciális keretekbeli szerepéről

Az EBA angol nyelvű közleménye

LINKEK

Háttér-vitaanyag a környezeti kockázatok prudenciális keretekbeli szerepéről

Fenntartható finanszírozás

Hitelkockázat