Az EIOPA közzé tette a 2018-as biztosítási stresszteszt eredményeit

Frankfurt, 2018. december 14. – Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) közzé tette a 2018-as, negyedik, az európai biztosítási szektort vizsgáló Stressztesztjének eredményeit. Az idei felmérés a résztvevő biztosítók ellenállóképességét vizsgálta a következő három súlyos, de megalapozott forgatókönyv vonatkozásában:

  •  A hozamgörbe emelkedéséből adódó („felfelé”) sokk törlési és tartalékolási nehézségek által okozott sokk kíséretében, ami azt jelenti, hogy a kockázati díjak hirtelen és nagy mértékű átárazódása zajlik le, és jelentősen megnő a kárigények inflációja.
  • A hozamgörbe csökkenéséből adódó sokk hosszú élet kockázat sokk kíséretében, ami azt jelenti, hogy hosszabb időszakon át a kamatok nagyon alacsony szinten állnak a várható élettartam emelkedése mellett.
  • Sorozatos természeti katasztrófák, melyek során Európa országait négy esteben éri el szélvihar, két esetben árvíz, és kétszer földrengés gyors egymás utánban.

Az idei felmérésben 42 európai (viszont)biztosító csoport vett részt, ami a piac 75%-os lefedettségét jelenti az összes konszolidált eszköz alapján. A referencia-időpont 2017. december 31. volt.

A különböző forgatókönyvek a mérlegpozícióra, valamint a tőkepozícióra gyakorolt hatásának értékelése, a résztvevő csoportok esetében, az eszközök kötelezettségek feletti többlete, valamint a stresszhatást követő szavatoló tőke szükséglet (SCR) arány becslése alapján történt. A csoportos SCR újraszámításával összefüggő működési és módszertani kihívások miatt a résztvevő csoportoknak lehetőségük volt közelítés és egyszerűsítés alkalmazására, mindaddig amíg a stressz által kifejtett hatás irányának, kiterjedésének valósághű visszaadása ezt indokolttá tette.

A stresszhelyzet előtti (kiindulóponti) szituációban a résztvevők jelentése alapján az összes eszköz kötelezettségek feletti többlete (AoL) 109,5% volt a stresszhelyzet előtti SCR lefedettség pedig 202,4%.

Összességében a gyakorlat megerősítette az adott sokkhatások melletti piaci sokkal szembeni jelentős érzékenységet az európai biztosítási szektor viszonylatában. Az összképet tekintve a szektor tőkeellátottsága megfelelő az előírt sokkhatások elnyeléséhez.

Az emelkedő hozamgörbével jellemzett forgatókönyv esetében az eszközök kötelezettségek feletti többlete körülbelül egyharmadára esett vissza (-32,2%-kal) és az összesített stresszhelyzetet követő SCR arány 145,2%-ra csökkent. Hat csoport jelentett 100% alatti SCR arányt a stresszhatást követően.

A csökkenő hozamgörbével jellemzett forgatókönyv esetében az eszközök kötelezettségek feletti többletére gyakorolt hatás hasonló mértékű (-27,6 %), ahol az összesített stresszhelyzetet követő SCR arány 137,4%.  Hét csoport jelentett 100% alatti SCR arányt a stresszhatást követően.

A természeti katasztrófával számoló forgatókönyv esetében csupán kis mértékű, az eszközök kötelezettségeket meghaladó arányának 0,3 százalékpontos csökkenését jelentették. Összességében a résztvevő csoportok a tesztben szereplő katasztrófaeseményekkel szemben nagyfokú ellenállóképességről tettek tanúbizonyságot, ami a jelenleg is alkalmazott kockázatátruházási mechanizmusok - a veszteségek 55%-át felszívó viszontbiztosítás - fontosságát mutatja. Ezért a viszontbiztosítók, továbbá a nagyrészt viszontbiztosítási tevékenységet folytató közvetlen biztosítók jelentik a leginkább érintett csoportot.

Az Európai Számvevőszék legfrissebb ajánlásaival összhangban az idei gyakorlat egyik célja az átláthatóság fokozása volt oly módon, hogy a résztvevő csoportokat felkérték az egyedi stresszteszt mutatók listájának önkéntes közzétételére. Eddig a 42 résztvevő csoport közül négyen egyeztek bele eredményeik közzétételébe.

Gabriel Bernardino, az EIOPA elnöke elmondta: „Ez a stresszteszt fontos előrelépést jelent az európai biztosítási szektor kedvezőtlen, de megalapozott forgatókönyvekkel szembeni ellenállóképességének vizsgálata terén, és értékes alapot szolgáltat a résztvevő csoportokkal folytatott folyamatos párbeszédhez az azonosított sebezhetőségek, a megelőző intézkedések, valamint a forgatókönyvek kezelésére irányuló várható tevékenység témakörében, amennyiben azok bekövetkeznek."

Kapcsolódó dokumentumok:

A 2018-as biztosítási stresszteszt eredményeiről szóló jelentés (angol nyelven)

Adatlap „Röviden – a 2018-as biztosítási stresszteszt” (angol nyelven)

Az EIOPA elnökével, Gabriel Bernardinóval készült videointerjú átirata (angol nyelven)

A résztvevő biztosítási csoportok listája, és a közzétett egyes eredményekre mutató hivatkozás (angol nyelven)

Frissített gyakran feltett kérdések (angol nyelven)

Az EIOPA angol nyalvű sajtóközleménye