2022. szeptember 23.

Az EU értékpapírpiaci szabályozó szerve, az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) közzétette zárójelentését a MiFID II szerinti alkalmassági követelmények egyes szempontjaira vonatkozó iránymutatásokról.

Az alkalmasság értékelése a MiFID keretrendszerben a befektetők védelmének egyik legfontosabb követelménye. Ez a befektetési tanácsadás bármely típusára (független vagy sem), valamint a portfóliókezelésre is vonatkozik.

A MIFID II. felhatalmazáson alapuló rendeletbe bevezetett és a témával kapcsolatos iránymutatásokban tükröződő főbb, fenntarthatósággal kapcsolatos módosítások a következők:

  • Ügyfelek tájékoztatása a fenntarthatósági preferenciákról – A befektetési vállalkozásoknak segíteniük kell az ügyfeleknek megérteniük a fenntarthatósági preferenciák fogalmát, és világosan - a szaknyelvet elkerülve - el kell magyarázniuk a fenntarthatósági jellemzőkkel rendelkező és ilyenekkel nem rendelkező termékek közötti különbséget;
  • Információgyűjtés az ügyfelektől a fenntarthatósági preferenciákról – A befektetési vállalkozásoknak információt kell gyűjteniük az ügyfelektől a különböző típusú fenntartható befektetési termékekkel kapcsolatos preferenciáikról, valamint arról, hogy milyen mértékben kívánnak befektetni ezekbe a termékekbe;
  • Fenntarthatósági preferenciák értékelése – Miután a befektetési vállalkozás az ügyfél tudásának és tapasztalatának, pénzügyi helyzetének és egyéb befektetési céljainak megfelelően azonosította az ügyfél számára alkalmas termékek körét, a befektetési vállalkozás meghatározza az ügyfél fenntarthatósági preferenciáinak megfelelő termék(ek)et;
  • Szervezeti követelmények – A befektetési vállalkozásoknak a fenntarthatósági témákkal kapcsolatban megfelelő képzést kell nyújtaniuk a munkatársaik részére, és használható nyilvántartást kell vezetniük az ügyfél fenntarthatósági preferenciáiról (ha vannak ilyenek), valamint e preferenciák esetleges változásairól.

Ez a jelentés a 2018-as ESMA iránymutatások szövegére épül, amelyet felülvizsgáltak annak érdekében, hogy figyelembe vegyék:

  • a MiFID II. felhatalmazáson alapuló rendelet módosításainak az Európai Bizottság általi elfogadását a fenntarthatósági tényezőknek, valamint a kockázatoknak és preferenciáknak a befektetési vállalkozásokra vonatkozó szervezeti követelményekbe és működési feltételekbe való beépítése érdekében;
  • az ESMA alkalmasságról szóló, 2020-as közös felügyeleti intézkedésében (Common Supervisory Action - CSA) meghatározott jó és rossz gyakorlatokat. Ezek a jó és rossz gyakorlatok praktikus iránymutatást fognak adni a befektetési vállalkozásoknak néhány olyan területen, ahol a CSA keretében konvergencia hiányát állapították meg; és
  • a tőkepiaci helyreállítási csomag révén a MiFID II 25. cikkének (2) bekezdésébe bevezetett módosításokat.

Az iránymutatások azáltal, hogy az alkalmassági követelmények következetes és harmonizált alkalmazásának biztosítására törekszenek, beleértve a fenntarthatóság témakörét is, hozzájárulnak a MiFID II. célkitűzéseinek eléréséhez.

Háttér

Az ESMA nyilvános konzultációt tartott ezen iránymutatásokról, hogy összegyűjtse az érdekeltek meglátásait. A ma közzétett jelentés tartalmazza a konzultáció keretében adott visszajelzések összefoglalóját, továbbá bemutatja az iránymutatásokban átvezetett azon módosításokat és magyarázatokat, amelyek ezen visszajelzések figyelembevétele érdekében történtek.

A következő lépések

Az iránymutatásokat az EU hivatalos nyelveire fordítják, és közzéteszik az ESMA honlapján. A fordítások kiadását egy kéthónapos időszak fogja követni, amely során az illetékes nemzeti hatóságoknak értesíteniük kell az ESMA-t, hogy megfelelnek-e vagy szándékoznak-e megfelelni az iránymutatásoknak. Az iránymutatások az ESMA honlapján az EU összes hivatalos nyelvén való publikálás napjától számított hat hónap múlva lépnek életbe.

Az ESMA angol nyelvű közleménye