2022. szeptember 12.

A három európai felügyeleti hatóság (EBA, EIOPA és ESMA) közzétette 2022 őszi közös kockázati jelentését. A jelentés hangsúlyozza, hogy a romló gazdasági kilátások, a magas infláció és az emelkedő energiaárak növelték a pénzügyi szektor sebezhetőségét. Az európai felügyeleti hatóságok azt javasolják a nemzeti felügyeleti hatóságoknak, a pénzügyi intézményeknek és a piaci szereplőknek, hogy készüljenek fel az előttük álló kihívásokra.

Európában a pandémiát követő gazdasági fellendülés az ukrajnai orosz invázió következtében megtorpant. Oroszország Ukrajna elleni háborúja és a kereskedelmi fennakadások a gazdasági kilátások gyors romlását eredményezték. Az energia- és nyersanyagárak erőteljes növekedése növeli a már meglévő inflációs nyomást, súlyosbítja a kereslet és kínálat kiegyensúlyozatlanságát, és gyengíti a háztartások vásárlóerejét. A tartós infláció és a stagfláció kockázata megnőtt.

Ezek a tényezők a romló gazdasági kilátásokkal párosulva jelentősen befolyásolták a pénzügyi szektor kockázati környezetét. A nagyfokú bizonytalanságok miatt a pénzügyi piacok volatilitása mindenütt megnőtt. Az alacsony kamatlábak hosszú időszaka után a jegybankok szigorítják a monetáris politikát. A megnövekedett finanszírozási költségek és az alacsonyabb gazdasági teljesítmény kombinációja nyomást gyakorolhat a kormányzati, vállalati és háztartási hitelek refinanszírozására, miközben kedvezőtlenül hat a pénzügyi intézmények hitelportfólióinak hitelminőségére is. A reálhozamoknak a magasabb infláció miatti csökkenése nagyobb kockázatvállalásra késztetheti a befektetőket egy olyan időszakban, amikor a kamatemelések a portfóliók jelentős átrendeződését indítják el.

A pénzügyi intézményeknek szembe kell nézniük a megnövekedett kiberkockázatokkal és az Oroszország elleni szankciók végrehajtásával kapcsolatos működési kihívásokkal is. A növekvő politikai és gazdasági bizonytalanság ellenére a pénzügyi rendszer ezidáig ellenálló volt.

A fenti kockázatok és sebezhetőségek fényében az európai felügyeleti hatóságok Közös Bizottsága a következő szakpolitikai intézkedéseket javasolja a nemzeti illetékes hatóságoknak, a pénzügyi intézményeknek és a piaci szereplőknek:

  1. A pénzügyi intézményeknek és a felügyeleteknek továbbra is felkészültnek kell lenniük az eszközök minőségének romlására a pénzügyi szektorban, és figyelemmel kell kísérniük a fejleményeket, ideértve a világjárványhoz kapcsolódó ideiglenes intézkedések révén előnyben részesített eszközöket is, valamint azokat, amelyek különösen érzékenyek a romló gazdasági környezetre, az inflációra, valamint a magas energia- és nyersanyagárakra.
  2. Szorosan figyelemmel kell kísérni az irányadó kamatlábak további emelésének és a kockázati prémiumok esetleges hirtelen emelkedésének a pénzügyi intézményekre és általában a piaci szereplőkre gyakorolt hatását.
  3. A pénzügyi intézményeknek és a felügyeleteknek fokozottan figyelemmel kell kísérniük az inflációs kockázatok hatásait.
  4. A felügyeleteknek továbbra is folyamatosan felügyelniük kell a lakossági befektetőket érintő kockázatokat, különös tekintettel azokra a termékekre, amelyek esetében a fogyasztók esetleg nincsenek teljesen tudatában a kockázatok mértékének, mint például a kriptovaluta-eszközök esetén.
  5. A pénzügyi intézményeknek és a felügyeleteknek továbbra is gondosan kell kezelniük a környezeti kockázatokat, valamint a kiberkockázatokat az információbiztonságot és az üzletmenet folytonosságát fenyegető veszélyek kezelése érdekében.

DOKUMENTUMOK

LINKEK