2021. szeptember 8.

A három európai felügyeleti hatóság (EBA, EIOPA és ESMA) közzétette a 2021-re vonatkozó második közös kockázatértékelési jelentését. A jelentés kiemeli a pénzügyi ágazatban egyre növekvő sebezhetőséget, a kiberkockázatok növekedését és az eseményvezérelt kockázatok megvalósulását.

A fellendülés kezdetén a rendkívüli válságintézkedések megfelelő fokozatos megszüntetése kulcsszerepet játszik. A pozitív kilátások ellenére a gazdasági fellendüléssel kapcsolatos várakozások továbbra is bizonytalanok és tagállamonként egyenlőtlenek. A pénzügyi szektor sebezhetősége egyre nő, nem utolsósorban a válságintézkedések mellékhatásai, így például az adósságszintek növekedése és az eszközárakra gyakorolt felfelé irányuló nyomás miatt. Az inflációs és hozamnövekedési várakozások, valamint a fokozott befektetői kockázatvállalás és a pénzügyi összefonódottsági problémák további nyomást gyakorolhatnak a pénzügyi rendszerre.

A pénzügyi szektor egyre inkább ki van téve a kiberkockázatnak is. A pénzügyi ágazatot gyakrabban érik kibertámadások, mint más ágazatokat, miközben a digitális gazdaság egészében a kiberbűnözők új technikákat dolgoznak ki a sebezhetőségek kihasználására. A pandémiára reagálva a pénzügyi intézményeknek gyorsan át kell alakítaniuk a technikai infrastruktúrájukat, de a válság általánosságban is katalizátorként hatott a digitális átalakulásra.

Végül az eseményvezérelt kockázatok megvalósulása (például GameStop, Archegos, Greensill), valamint a kriptoeszközök kereskedési árának és volumenének növekedése felveti a fokozott kockázatvállalási magatartás és az esetleges piaci túlárazások kérdését.

A jelenlegi piaci értékelések fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak továbbra is fennállnak, és a meglévő trendeknek huzamosabb ideig rugalmasságot kell mutatniuk ahhoz, hogy pozitívabb kockázatértékelést lehessen adni.

A fent említett kockázatok és bizonytalanságok fényében az európai felügyeleti hatóságok a következő szakpolitikai intézkedéseket javasolják a nemzeti illetékes hatóságoknak, a pénzügyi intézményeknek és a piaci szereplőknek:

  1. a pénzügyi intézményeknek és a felügyeleti szerveknek a javuló gazdasági kilátások ellenére továbbra is fel kell készülniük a pénzügyi szektor eszközminőségének esetleges romlására;
  2. a gazdasági környezet fokozatos javulásával a hangsúlyt át kell helyezni arra, hogy megfelelően értékelni lehessen a pandémiának a bankok hitelállományára gyakorolt következményeit, valamint a bankoknak megfelelően kezelniük kell a helyreállítási szakaszba való átmenetet;
  3. a hozamok szabálytalan emelkedését és a kockázati prémiumok hirtelen megfordulását szorosan figyelemmel kell kísérni a pénzügyi intézményekre és a befektetőkre gyakorolt hatásuk szempontjából;
  4. a pénzügyi intézményeknek és a felügyeleti szerveknek továbbra is körültekintően kell kezelniük az IKT- és kiberkockázataikat.

Az európai felügyeleti hatóságok úgy vélik továbbá, hogy a politikai döntéshozók, a pénzügyi intézmények, valamint a szabályozó és a felügyeleti hatóságok elkezdhetik a COVID-19 válság kapcsán levont tanulságok elemzését.

DOKUMENTUMOK

A Közös Bizottság 2021. őszi jelentése a kockázatokról és sérülékenységektől

A Közös Bizottság angol nyelvű közleménye az EBA honlapján

LINKEK

Kockázati jelentések és egyéb tematikus jelentések