2020. május 25.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette a COVID-19 uniós bankszektorra gyakorolt hatásának előzetes értékelését. Miközben a világgazdaság példátlan kihívásokkal néz szembe, a bankok erős tőke- és likviditási pufferekkel léptek be az egészségügyi válságba és a működési kapacitásokra nehezedő nyomást készenléti terveiket aktiválva kezelték. A válság várhatóan hatással lesz az eszközök minőségére, és így a bankok jövedelmezőségére is. Mindazonáltal a bankok által az elmúlt években felhalmozott tőke a szabályozók által biztosított tőkeátvétellel együtt átlagosan 5 százalékpontot tesz ki a teljes tőkekövetelményük (OCR) felett. Ennek a tőkepuffernek lehetővé kell tennie a bankok számára, hogy elviseljék a 2018. évi stresszteszten alapuló érzékenységi elemzésben jelzett potenciális hitelkockázati veszteségeket.

A bankok a korábbi válságokhoz képest jobb tőkeellátottsággal és likviditással léptek be a COVID-19 válságba. A 2008-2009-es globális pénzügyi válsággal ellentétben a bankok jelenleg nagyobb tőke- és likviditási pufferekkel rendelkeznek. Az elsődleges alapvető tőke (CET1) a 2009. évi 9%-ról 2019 IV. negyedévére közel 15%-ra emelkedett, beleértve az általános tőkekövetelmények és a Pillér II-es tőkeajánlás (P2G) feletti tőkepuffert, amely átlagosan a kockázattal súlyozott eszközök (RWA) 3%-át teszi ki. A bőséges tőkepufferek mellett az uniós szabályozó hatóságok által a válság hatásainak enyhítésére bevezetett, tőkével kapcsolatos intézkedések az RWA mintegy 2%-át szabadítják fel. Hasonlóképpen, a világjárvány kitörése előtt a bankok likviditásfedezeti rátája (LCR) átlagosan megközelítette az 150%-ot, ami jelentősen meghaladta a szabályozási minimumot.

A COVID-19 válság negatív hatással lesz az eszközminőségre. A válság előrehaladtával a bankok valószínűleg egyre növekvő nemteljesítő hitelállományokkal (NPL) szembesülnek, amely az államadósság-válság után tapasztalthoz hasonló szintet érhet el. A 2018-as EBA stresszteszten alapuló érzékenységi elemzés arra enged következtetni, hogy a hitelkockázati veszteségek az RWA 3,8%-át is elérhetik. Ezért a bankszektor átlagosan elegendő tőkével számolhatna a legsúlyosabb hitelkockázati sokk alatti potenciális veszteségek fedezésére, miközben 1,1 százalékpontnak megfelelő puffert tartanának OCR-jük felett. A számos joghatóságban bevezetett állami kezességvállalások enyhíthetik ezt a hatást, míg az EBA-nak a hitelezési moratóriumokról szóló iránymutatásai segítenek elkerülni, hogy az érintett kitettségek automatikusan késedelmesnek vagy nemteljesítőnek minősüljenek. Mindazonáltal a bankoknak biztosítaniuk kell a megfelelő kockázatértékelés folytatását. A válság várhatóan igen különböző mértékben fogja érinteni a bankokat, függően a válság alakulásától, az egyes bankok kezdőtőke-szintjétől és a leginkább érintett ágazatokkal szembeni kitettségük nagyságától. Az illetékes hatóságoknak gyorsan kezelniük kell minden olyan sajátos gyengeséget, amelyet a jelenlegi válság súlyosbíthat.

A bankok használják a likviditási puffereiket, és várhatóan az elkövetkező hónapokban is használni fogják őket. 2020 februárja óta a finanszírozási piaci feltételek jelentősen romlottak, a kamatkülönbözetek jelentősen megnövekedtek, és az új, fedezetlen adósságkibocsátások majdnem teljesen megszűntek április közepéig. Ilyen körülmények között a bankok jelentősen növelték a központi banki finanszírozástól való függésüket. A bankok várhatóan az elkövetkezendő hónapokban is használnak majd bőséges likviditási tartalékaikból.

A bankok működési rugalmassága nyomás alatt van. A világjárvány kitörését követően a bankok aktiválták készenléti terveiket, amelyek lehetővé tették számukra, hogy alapvető funkcióik nagyrészt érintetlenek maradjanak. Ugyanakkor az adósságmoratóriumok és a garantált hitelek iránti kérelmek nagy mennyiségének kezelése, valamint egyes offshore egységek távolról történő munkavégzésre való felkészülésének elégtelensége némi nyomást gyakorolt a működési kapacitásukra.

DOKUMENTUMOK

Tematikus közlemény – A COVID-19 uniós bankokra gyakorolt hatásának előzetes elemzése – 2020. május

Tematikus közlemény – A COVID-19 uniós bankokra gyakorolt hatásának előzetes elemzése – adatmelléklet

Az EBA angol nyelvű sajtóközleménye

LINKEK

Kockázatértékelési jelentések

A koronavírusra adott válasz (Covid-19)