Kaushik Basu szerint a világgazdaság és a kapitalizmus válaszúthoz érkezett, ami új gazdasági térkép kialakítását teszi szükségessé /Project Syndicate, 2021. július 24./.

Bár ez mindig így van, amikor a geopolitika átformálja a világhatalmak nagyívű stratégiáit. Minden gazdasági, társadalmi és technológiai változás mellett éppen ez a fő forrása a gazdasági gondolkodás megváltozásának.

Az amerikai-szovjet hidegháború idején a szovjet modell által támasztott kihívások jelentősen hozzájárultak a nyugati gazdaságok életszínvonalának javulásához a 60-as és 70-es években. A nyugati szövetségesek partnerei is könnyen ebbe a helyzetbe kerülhetnek, szembesülve a felemelkedő Kína által az infrastruktúra, a jövedelemelosztás, a munkahelyteremtés, az egészségügy, az oktatás és a kulturális javak fogyasztása területén támasztott kihívásokkal.

Végül Kína felemelkedésének megállításáról való ábrándozás véget ér. Mindez egy új gazdasági gondolkodásmód kezdetét jelenti. Új – nagyobb társadalmi igazságosságot és az egyenlőtlenségek csökkentését célzó – kormányzati politikák veszik kezdetüket. Az Egyesült Államokban már elkezdődött ez a folyamat.

Az aszimmetrikus geopolitika új világa hátráltatja ugyan a globalizációt és a növekedést, viszont előmozdítja a társadalmi igazságosságot és a gazdasági korrektséget.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke

Válasz a „The Changing Map of Economics” című cikkre