A tanulmányban bemutatjuk a magyar szuverén credit default swap (CDS-) piac működését és a globális hitelderivatív piacokon   belül elfoglalt helyét. Elsősorban arra keressük a választ, hogy a megfigyelhető CDS-felárak milyen információt hordoznak a magyar állam hitelkockázatára vonatkozóan, milyen szerepet tölt be a magyar szuverén CDS-piac a különböző piaci periódusokban, és hosszú távon milyen kapcsolat köti össze más magyar pénzügyi piacokkal. Eredményeink alapján a
hitelderivatív piacok átlagos likviditásához képest a magyar piac likviditása alacsony, azonban a magyar szuverén devizakötvények fennálló állományához mérten a piac 10-20 millió eurós becsült átlagos napi forgalma, és a magyar szuverén CDS-megállapodások 2007. év végi 7-20 milliárd eurós becsült fennálló állománya jelentősnek számít. A magyar szuverén CDS-szpred és devizakötvény-hozamfelár hosszú távon együtt mozog, de a két ár különböző mikrostrukturális tényezők miatt rövid távon eltávolodhat egymástól. A magyar állam hitelkockázati felára alapvetően a magyar szuverén CDS-piacon határozódik meg, vagyis a magyar hitelkockázatra vonatkozó új információk először a CDS-szpredekbe épülnek be. A devizakötvény- piac ezzel szemben nem nevezhető hatékony piacnak, hiszen a devizakötvény-hozamfelárak csak követik a CDSszpredek változását. Turbulens piaci periódusokban a magyar szuverén CDS-szpredek hajlamosak a fundamentálisan indokoltnál nagyobb mértékű emelkedésre.

JEL: F34, G12, G14, G15.
Kulcsszavak: hitelderivatív piacok, credit default swap, szuverén devizakötvény-piacok, szuverén hitelkockázat, hitelminősítés, ármeghatározódás.

MT_78