A pénzügyi fogyasztóvédelem mindenki számára fontos. Akár online vásárolunk, hitelt veszünk fel vagy biztosítást kötünk egy autóra, a törvények és rendeletek azért vannak, hogy biztosítsák a fogyasztókkal szembeni tisztességes bánásmódot és megvédjék őket a károktól.

A pénzügyi fogyasztóvédelmi politikák a cégek és a fogyasztók közötti információs és piaci hatalmi aszimmetriák kezelésével és a tisztességes bánásmód előmozdításával erősítik a pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat, valamint támogatják az egyének és a háztartások pénzügyi integrációját és ellenálló képességét. Kihívásokkal teli gazdasági körülmények között pedig a pénzügyi fogyasztóvédelem soha nem volt még ilyen fontos.

Az G20/OECD magas szintű pénzügyi fogyasztóvédelmi Alapelvei a hatékony és átfogó pénzügyi fogyasztóvédelmi keretrendszerek nemzetközi standardját alkotják.

Az Alapelvek iránymutatást nyújtanak a politikai döntéshozók és a hatóságok számára, olyan témák érintésével, mint a felügyeleti szervek szerepe, a fogyasztókkal szembeni tisztességes és méltányos bánásmód, a közzététel és átláthatóság, a felelős magatartás és kultúra, valamint a panaszkezelés és jogorvoslat.

2021-22 folyamán az Alapelveket egy átfogó és konzultatív felülvizsgálati folyamat keretében frissítették, biztosítandó, hogy azok továbbra is tükrözzék a globális legjobb gyakorlatokat és előremutatóak legyenek. A G20-ak vezetői a 2022. november 15-16-ai bali csúcstalálkozón jóváhagyták, majd az OECD kormányai 2022. december 12-én a Tanács felülvizsgált ajánlásaként elfogadták az aktualizált Alapelveket.

A legfontosabb frissítések a következők:

  • új Alapelvek a „hozzáférésről és integrációról” (Access & Inclusion) és a „minőségi pénzügyi termékekről” (Quality Financial Products)
  • új átfogó témák a digitalizációról, a fenntartható pénzügyekről és a pénzügyi jólétről
  • a COVID-19 világjárványra adott válaszlépésekből levont magas szintű tanulságok, beleértve a kiszolgáltatott fogyasztók fokozott védelmét.

Magas szintű szabvány lévén, az Alapelvek minden országban és joghatóságban alkalmazhatók, és jellegük szerint ágazatköziek. Valamennyi G20-ország, OECD-tag és a Pénzügyi Stabilitási Tanácshoz (Financial Stability Board, FSB) tartozó joghatóság elfogadta az Alapelveket, ahogyan a világ számos más, pénzügyi fogyasztóvédelmi keretrendszerének létrehozására vagy megerősítésére törekvő országa és joghatósága is.

A frissített Alapelvekről bővebben az OECD honlapján tájékozódhat.