A EU Tanácsa 2019. november 8-án jogalkotási reformokat fogadott el, amelyek a tőkepiaci unió (CMU) fejlesztését szolgálják. A jogszabályokat a november 25-i héten Strasbourgban fogják aláírni, amelyek ezután kihirdetésre kerülnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A reformok az alábbi témákat ölelik fel:

  • Fenntartható finanszírozás

A Tanács két rendeletet fogadott el, amelyek a finanszírozás zöldítését és az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodásban foglalt célokkal való fokozottabb összhangját célozzák. Az első reform közzétételi kötelezettséget vezet be a pénzügyi vállalkozások számára arra vonatkozóan, hogy a befektetési döntéseikben miként veszik figyelembe a környezeti, társadalmi és irányítási szempontokat. A második reform új típusú referenciamutatókat hoz létre azzal a céllal, hogy több információt nyújtsanak a befektetési portfóliók szénlábnyomáról: az uniós éghajlatváltozási referenciamutatók célja a szokásos befektetési portfóliók szénlábnyomának csökkentése, a Párizsi Megállapodáshoz igazodó uniós referenciamutatók célja pedig nagyívűbb, nevezetesen az, hogy kizárólag olyan eszközök kiválasztására kerüljön sor, amelyek hozzájárulnak a Párizsi Megállapodásban foglalt azon célhoz, hogy a hőmérséklet-emelkedés ne haladja meg a 2 °C-ot.

  • Befektetési vállalkozások

Az elfogadott intézkedéscsomag új prudenciális követelményeket és felügyeleti szabályokat határoz meg a befektetési vállalkozások számára. A reform révén a követelmények a vállalkozások kockázati profiljához és üzleti modelljéhez fognak igazodni úgy, hogy eközben fennmaradjon a pénzügyi stabilitás. A rendszerszinten jelentősnek tekintett legnagyobb vállalkozásokra a teljes banki prudenciális szabályozás vonatkozik majd és felügyeletükre a hitelintézetekével azonos módon kerül sor, míg a kisebb vállalkozások számára új, rájuk szabott prudenciális követelményeket előíró szabályozás készült.

  • Fedezett kötvények

A Tanács a befektetők magas szintű védelmének biztosítása érdekében új szabályokat fogadott el a harmonizált termékkövetelményekre és a fedezett kötvények felügyeletére vonatkozóan. A keretrendszer bevezeti a fedezett kötvények fogalmának közös meghatározását is, amelynek alapján kérelmezhető az „uniós fedezett kötvény” logó, és a jogosultak élhetnek a kedvezményes tőkekövetelmények nyújtotta előnyökkel. A harmonizált szabályozási keret stabil finanszírozási forrást biztosítana a hitelintézetek számára, amelyek jobb helyzetben lennének ahhoz, hogy megfizethető jelzáloghiteleket nyújtsanak a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak, és alternatív, biztonságosabb befektetéseket tennének elérhetővé a befektetők számára.

  • Kkv-tőkefinanszírozási piacok

A Tanács új keretet fogadott el a kis- és középvállalkozások új finanszírozási forrásokhoz jutásának elősegítése érdekében. Konkrétan a „kkv-tőkefinanszírozási piacokhoz” való hozzáférésről van szó, amely egy nemrégiben bevezetett, a kis méretű kibocsátóknak szánt kereskedésihelyszín-kategória. A javaslat a piaci visszaélésről szóló és a kibocsátási tájékoztatókról szóló rendeletet módosítja. E módosítások arányosabbá teszik a kkv-tőkefinanszírozási piac kibocsátóira háruló kötelezettségeket, miközben megőrzik a piaci integritást és a befektetők védelmét.