Az Európai Bankhatóság (EBA) ma két jelentést tett közzé, amelyek a Bázel III-ban foglalt reformok végrehajtásának hatását vizsgálják és nyomon követik az EU-n belüli likviditási intézkedések jelenleg zajló megvalósítását. Az EBA-nak a Bázel III végrehajtásával kapcsolatos vizsgálati jelentése előzetes értékelést ad a  - jegybankelnökök és felügyeleti vezetők csoportja (Group of Central Bank Governors and Heads of Supervision, GHoS) által jóváhagyott - bázeli reformcsomag EU bankokra gyakorolt hatásáról, annak teljes megvalósítását feltételezve. A likviditási intézkedésekről szóló jelentés nyomon követi és értékeli az EU jelenleg érvényes likviditás fedezeti követelményeit. Az EBA becslése szerint a Bázel III reformok 16,7%-os átlagos növekedést vetítenek elő az EU bankok minimum alapvető tőkekövetelménye tekintetében. Az EU bankok likviditás fedezeti mutatója (LCR) körülbelül 145% volt 2017 decemberében, lényegesen a minimális 100%-os küszöbérték felett.

Bázel III monitoring jelentés

A Bázel III monitoring jelentés értékeli a hitelkockázat, működési kockázat és a tőkeáttételi mutató keretrendszerének végső felülvizsgálata, valamint az „output floor” bevezetése által az EU bankjaira gyakorolt hatást. A jelentés számszerűsíti ugyanakkor a piaci kockázatok 2016 januárjában véglegesített új sztenderdjeinek (FRTB) és a hitelértékelési kiigazításoknak (credit valuation adjustments, CVA) a hatását.

Összegezve, a 2017. december 31-ei adatokon alapuló Bázel III tőkemonitoring azt mutatja, hogy az európai bankok minimum alavető tőkekövetelménye 16,7%-kal emelkedne a teljes megvalósítás időpontjában. A kockázatalapú tőkekövetelmény elemek hatása 21,8%, amelyből a főbb tényezők az „output floor” (6,3%) és a működési kockázat (5,7%). Néhány, a mintában szereplő bank számára a tőkeáttételi mutatóból származó alapvető tőkekövetelmény jelenti a magasabb tőkekövetelményt, ezért a kockázatalapú elemekből származó növekedés egy részét (-5,1%) nem lehet figyelembe venni a teljes alapvető tőkekövetelmény tényleges növekedéseként.  

A minimum alapvető tőkekövetelmény Bázal III teljes végrehajtása (2027) miatti változása a teljes CRR/CRD IV szerinti minimum tőkekövetelmény százalékában, (%)

  Hitel-kockázat Piaci kockázat CVA Műk. kockázat Output floor Összes kockázat alapú Mód. LR ÖSSZES
Összes bank 4,5 2,0 3,3 5,7 6,3 21,8 -5,1 16,7
1. csoport 4,1 2,0 3,8 6,4 6,5 23,0 -4,3 18,7
Ebből: G-II-k 4,7 3,4 5,4 7,5 5,4 26,4 -1,0 25,4
2. csoport 6,7 0,6 0,4 1,4 5,3 14,4 -10,6 3,8

Forrás: EBA QIS adatok (2017. december)

Az új keretrendszernek való megfelelés érdekében az EU bankjainak 24,5 milliárd euroval több összes tőkével kellene rendelkezniük, amelyből 6,0 milliárd euro lenne az elsődleges alapvető tőke növekménye.

A mostani jelentés a Bázel III reformok hatásának előzetes, magas szintű értékelését nyújtja. Ezzel párhuzamosan az EBA egy részletesebb jelentést is kidolgoz a reformok hatásáról, válaszul az Európai Bizottság felkérésére (Call for Advice). Ez a jelentés nagyobb mintán és frissített adatokon fog alapulni.

EBA jelentés a likviditási intézkedésekről

A tőkekövetelményekről szóló rendelet (CRR) 509(1) cikke szerinti likviditási intézkedésekről szóló EBA jelentés szerint az EU bankjai tovább javították likviditás fedezeti mutatójukat. A 2017. december 31-i beszámolási időpontban az átlagos LCR érték 145%, az összesített bruttó hiány pedig 20,8 milliárd euro volt, négy banknak köszönhetően, amelyek stresszidőszakban monetizálták likviditási puffereiket. Egy, az LCR szintű lehetséges devizanem elltérésekre vonatkozó mélyebb elemzés azt a tendenciát mutatja, hogy a bankok néhány külföldi devizában, főleg USA dollárban, csak likviditási pufferük kisebb részét tartják.

2018. október 4.

Kapcsolódó dokumentumok:

Az EBA angol nyelvű közleménye
2018 Basel III Monitoring Exercise Report.pdf
2018 EBA Report on Liquidity Measures under Article 509(1) of the CRR.pdf