• Kétéves gyakorlat, amelynek célja, hogy betekintést nyújtson az EIOPA az európai foglalkoztatói nyugdíj szektor sérülékenységébe és kockázataiba
  • A kutatást úgy dolgozták ki, hogy a foglalkoztatói nyugdíjpénztárak ellenállását mérje egy „kettős-csapás” forgatókönyv esetén, és hogy értékelje ennek a gazdaságra és pénzügyi piacokra gyakorolt hatását

Frankfurt, 2017 május 18. – A mai napon az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-felügyeleti Hatóság (EIOPA) elindított egy egész Európára kiterjedő stressz-tesztet a foglalkoztatóinyugdíj-pénztárak számára. A stressz-teszt segítségével az EIOPA betekintést nyerhet az Európai foglalkoztatóinyugdíj-szektor sérülékenységeibe és kockázataiba. Ez a második ilyen gyakorlat, amelyet az EIOPA kezdeményezett ebben a szektorban. Az új teszt figyelembe veszi az első teszt óta történt makroszintű pénzügyi fejleményeket.

A gyakorlatot úgy alakították ki, hogy közös módszertanok segítségével értékelje az európai foglalkoztatói nyugdíj szektor ellenálló képességét egy negatív piaci változásra. Ezenfelül azt is elemzi, hogy a foglalkoztatói nyugdíjpénztárak hogyan hárítanak el egy sokkhatást, amely negatív piaci változás miatt következik be a finanszírozási piacon és a reálgazdaságban.

A stressz helyzet, amely a „kettős-csapás” elven alapul, s az Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) együttműködésével dolgozták ki, kombinálja a kockázatmentes kamatlábak csökkenését a foglalkoztatóinyugdíj-pénztárak vagyoni értékeinek csökkenésével.

A foglalkoztatói nyugdíj stressz-teszt mind a szolgáltatással meghatározott, a hibrid, illetve a járulékalapú szolgáltatásokkal foglalkozik, és kiterjed az európai gazdasági övezet összes jelentős foglalkoztatóinyugdíj-pénztári rendszerével rendelkező országára, több mint 500 millió eurónyi eszközértéket lefedve. Az EIOPA célja, hogy minden országban a foglalkoztatói nyugdíjpénztárak 50%-ához eljusson a stressz teszt. A tesztben résztvevő foglalkoztatói nyugdíjpénztáraknak 2017. július 13-áig kell befejezniük a gyakorlatot.

Az EIOPA rendszeresen közzé fogja tenni a Kérdéseket és Válaszok gyűjteményét, amelyek a résztvevő foglalkoztatói nyugdíjpénztárak kérdésire fognak választ adni. Az egész Európai Unióra kiterjedő teszt eredményeit a Hatóság 2017 végén tervezi közzétenni.

 „Az EIOPA második foglalkoztatói nyugdíj stressz-tesztje elemzi a hosszantartó negatív piaci feltételek hatásait a szponzoráló cégeken, a tagokon és kedvezményezetteken, illetve a pénzügyi piacokon a nyugdíjalapokba való befektetéseken keresztül, feldolgozva ennek másodlagos hatását a reálgazdaságra és a pénzügyi stabilitásra. A teszt naprakész információkat fog szolgáltatni a foglalkoztatói nyugdíj szektor gyengeségeiről és azoknak a szélesebb pénzügyi rendszerre és az európai gazdaságra gyakorolt lehetséges következményeire.” mondta Gabriel Bernardino, az EIOPA elnöke.