2019. április 2.

Az Európai Unió (EU) banki, biztosítási, nyugdíj és értékpapír ágazatai továbbra is számos kockázattal szembesülnek, ahogy azt az Európai Felügyeleti Hatóságok (ESA-k) Közös Bizottsága által közzétett, „Az EU pénzügyi rendszerében jelenlévő kockázatok és sebezhetőségek“ című legutóbbi jelentése mutatja.

Az ESA-k 2019 tavaszi jelentése a következő kockázatokat emeli ki, mint az instabilitás lehetséges forrásait:

  • Az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésének feltételeit övező bizonytalanságok.
  • A kockázati felárak további átárazódása és az eszközárak ingadozása, amit a kevésbé kedvező makrogazdasági környezet és a megállapodás nélküli Brexit forgatókönyv megvalósulása tovább súlyosbíthat.

A folyamatos – különösen a Brexitet övező – bizonytalanságok fényében, a felügyeletek ébersége és az összes szektor együttműködése továbbra is kulcsfontosságú. Ezért az ESA-k szerint az európai és a nemzeti illetékes hatóságok (NIH-ek), valamint a pénzügyi intézmények részéről a következő szakpolitikai intézkedések szükségesek:

  • Rendkívüli intézkedési tervek: Elengedhetetlen, hogy az Európai Unió pénzügyi intézményei, piaci szereplői és azok üzletfelei időben rendkívüli intézkedési tervet fogadjanak el, hogy felkészüljenek az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésére, ideértve egy megállapodás nélküli Brexit által esetlegesen előidézett piaci ingadozást. Az ESA-k szorosan figyelemmel kísérik a Brexit alakulását és a megállapodás nélküli forgatókönyvhöz kapcsolódó lehetséges kockázatokat. Az ESA-k Állásfoglalásokat és Ajánlásokat bocsátottak ki, hogy e tekintetben fontos iránymutatást adjanak a pénzügyi intézmények, a piaci szereplők és az NIH-ek számára.
  • Stressztesztek: Tekintettel a kockázati felárak hirtelen változásának lehetőségére, ami a forrásköltségek emelkedésének kockázatával jár, a stressztesztek kidolgozása és rendszeres alkalmazása az összes szektorban továbbra is kulcsfontosságú. Ezért, az Európai Bankhatóság (EBA) és az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) által lefolytatott 2018. évi banki és biztosítási stressztesztek forgatókönyvei e kockázatokat tükrözték. Emellett, az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) a 2019. évi, az alapok likviditási és a pénzpiaci alapok stressztesztjére vonatkozóan iránymutatásokat fog kiadni. Emellett, az ESMA előkészíti a soron következő központi szerződő felekre (KSZF) vonatkozó stressztesztjét. AZ EBA megkezdte a 2020. évi stressztesztjére vonatkozó módszertan kidolgozását, míg az EIOPA elindította a 2019. évi foglalkoztatói nyugdíj stressztesztjét.
  • Bankok: Fontos, hogy a bankok a jelentős refinanszírozási igények körültekintő kezelésére és megoldására vonatkozóan stratégiákat dolgozzanak ki, ideértve a veszteségviselő képességerősítését. Emellett, a bankoknak folytatniuk kell a nemteljesítő hitelállományuk leépítésére vonatkozó erőfeszítéseiket, és felül kell vizsgálniuk üzleti modelljeiket a jövedelmezőség javítása céljából. Emellett fontos, hogy a bankok körültekintően kezeljék hitelezési és kamatlábkockázataikat. Az új bankhitelek állománya növekedésnek indult és ez indokolja az új hitelportfoliók minősége alakulásának szoros nyomon követését. A bankoknak gondoskodniuk kell arról, hogy hitelezési normáik és a szerződéses kötelezettségvállalásokra vonatkozó követelményeik ne lazuljanak. A pénzügyi szektor, és különösen a bankok számára lényeges az országkockázati kitettségük körültekintő kezelése, mivel ez  jelentős hatást gyakorolhat a jövedelmezőségre és a tőkére.
  • Biztosítás: Fontos, hogy a felügyelők és a biztosítótársaságok megfelelően figyelemmel kísérjék és elemezzék a kockázati felárak potenciális hirtelen átértékelődését és a továbbra is alacsony kamatlábakat, és szükség esetén megfelelő enyhítő intézkedéseket hozzanak. E tekintetben, az EIOPA 2018. évi biztosítási stressztesztjében azonosított sebezhetőségeket kezelni kell.

Kapcsolódó dokumentumok:
A Közös Bizottság Jelentése az EU pénzügyi rendszerében jelenlévő kockázatokról és sebezhetőségekről – Spring 2019.pdf
Angol nyelvű sajtóközlemény

Kapcsolódó hivatkozások:
A Közös Bizottság Kockázatértékelési Jelentései