2016.március 23. - Újabb állomásához érkezett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) közötti együttműködés. A tavaly júliusban kötött együttműködés célja, hogy a jegybank – az ország gazdasági és pénzügyi versenyképességének hosszú távú javítása érdekében – támogassa a minőségi közgazdasági oktatást és kutatást.

Az együttműködés részeként immár második alkalommal vehették át ma a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói az ösztöndíjak megszerzését tanúsító okleveleket a jegybank főépületében. Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora és Csizmadia Norbert, az MNB ügyvezető igazgatója 54 hallgatónak adta át az MNB kiválósági ösztöndíját, emellett 10 fő részesült az önköltséges hallgatók számára járó MNB-ösztöndíjban.

Rostoványi Zsolt az ünnepségen elhangzott köszöntőjében hasznosnak és előremutatónak nevezte az MNB és a Corvinus együttműködését. A rektor hangsúlyozta: az MNB támogató tevékenysége a Corvinus jövőjét is nagymértékben segíti.

A két intézmény együttműködése szempontjából mérföldkőnek nevezte Palotai Dániel, az MNB vezető közgazdásza az elsőként a 2015/2016-os tanév első felében meghirdetett ösztöndíjprogram létrejöttét. Palotai Dániel rámutatott, a Magyar Nemzeti Bank alapfeladatának felel meg akkor, amikor támogatja a Corvinuson indított programokat. Mint mondta, a magyar gazdaság növekedése szempontjából különös versenyképességi tényezőnek számít az oktatásba szánt befektetés, ami az ország szellemi kapacitását növeli, és amelyhez a jegybank hozzá kíván járulni.

Az ösztöndíjprogram az MNB-BCE megállapodás hangsúlyos részének számít. A jegybank által biztosított támogatás egy részét az alábbi ösztöndíjak megítélésére használja fel az egyetem:

  • MNB ösztöndíj önköltséges hallgatók számára: félévente az önköltség maximum 100%-a.
  • MNB kiválósági ösztöndíj: havonta maximum 30.000 forint egy tanévi szemeszterre.
  • MNB PhD ösztöndíj: az önköltség maximum 100%-a félévente.
  • MNB kutatási kiválósági díj: az ösztöndíj teljes keretösszege bruttó 6,5 millió forint, amelyből a legkiemelkedőbb kutatások kerülnek finanszírozásra eseti elbírálás alapján.

Az ösztöndíjakat az alábbi szakok hallgatói pályázhatják meg:

  • Gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés alapszak
  • Alkalmazott közgazdaságtan alapszak
  • Közgazdasági elemző mesterszak
  • Biztosítási és pénzügyi matematika mesterszak
  • Regionális és környezeti gazdaságtan mesterszak
  • Közgazdaságtani Doktori Iskola

Az összes ösztöndíjtípus először 2015 őszén került meghirdetésre.

Az MNB és a Budapesti Corvinus Egyetem megállapodása az ösztöndíj-rendszer mellett számos más programot is tartalmaz. A megállapodás keretében jött létre az egyetem Közgazdaságtudományi Karán az MNB Tanszék, amelynek gondozásában zajlik a Gazdasági kormányzás című tantárgy oktatása. A Közgazdasági elemző mesterszak keretein belül létrejött a jegybanki elemző specializáció, amelynek oktatása 2016 szeptemberében kezdődik. A jövőbeni tervek között szerepel egy önálló monetáris jegybanki közgazdász mesterszak létesítése és akkreditálása, amely a német jegybank egyetemének (Bundesbank Hochschule) mintáját alapul véve egy korszerű szakkal bővítené a magyar közgazdasági képzést.

Az MNB együttműködik a BCE Társadalomtudományi Karával is, ahol kialakításra került a Gazdaságföldrajzi, Geoökonómiai és Fenntartható Fejlődés Intézet. Az MNB támogatta emellett a Regionális és környezeti gazdaságtan mesterszak újraindítását is, amelynek keretében az oktatás 2016. február 8-án kezdődött meg. Ezen felül az együttműködésnek köszönhetően a Nemzetközi tanulmányok alapszak keretein belül sikerült egy geopolitikai specializáció alapjait is lerakni.