Budapest, 2019. január 31. – A Hitelintézeti Szemle kínai nyelvű különszámában idén is publikálásra kerültek az elmúlt időszak kiemelkedő írásai. A kiadvány a 2017 decembere és 2018 szeptembere között megjelenő írások közül a legolvasottabb tanulmányokat, esszéket, valamint a Kína és a kelet-közép-európai jegybankelnöki csúcstalálkozóról szóló beszámolót tartalmazza.

Matolcsy György és Palotai Dániel tanulmányukban – a hazánkhoz hasonlóan fenntarthatatlan makrogazdasági helyzetből induló, az eurozóna mediterrán országaival összevetve – vonják meg a magyar válságkezelés mérlegét. A 2010 utáni hazai adóreformot és a költségvetés strukturális reformjait, majd a Magyar Nemzeti Bank ezt 2013-tól támogató, célzott intézkedéseit vetik össze az eurót használó mediterrán országok hagyományos válságkezelésével. Magyarországon a fiskális és monetáris politika összehangolt működése egy innovatív és növekedésbarát gazdaságpolitikán keresztül teremtette meg a makropénzügyi egyensúly és a növekedés egységét. A célzott magyar intézkedések és tapasztalatok jó példát nyújtva hasznosak lehetnek más, hasonló helyzettel szembesülő országok számára.

Bánfi Tamás az euro és eurozóna konstrukciót, valamint a tagországok ebből eredő kihívásait vizsgálja. Áttekintésében sorra veszi az eurozónát érő fő kritikákat, érveket és ellenérveket, amelyek az elmúlt években ismét aktuális viták tárgyává váltak.

Fáykiss Péter, Papp Dániel, Sajtos Péter és Tőrös Ágnes azt vizsgálják, hogy szabályozói oldalról milyen, pénzügyi stabilitási célokat is szem előtt tartó eszközökkel ösztönözhetők a FinTech-innovációk. A különféle nemzetközi gyakorlatok (Innovation Hub, Regulatory Sandbox) áttekintését, valamint az egyes keretrendszerek jogi megvalósításának elemzését követően ismertetik a hazai kezdeményezéseket. Bemutatják, hogy nem létezik általánosan hatékony, minden nemzetközi kihívásnak eleget tevő megoldás, a koncepciók kialakításakor figyelemmel kell lenni az adott ország pénzügyi közvetítő rendszerének, jogi környezetének sajátosságaira és a pénzügyi kultúra szintjére is.

Ilyés Tamás és Varga Lóránt tanulmányukban a fizetési kártya elfogadását vizsgálják a magyar kiskereskedelmi szektorban az online pénztárgépek adatbázis alapján. Több jellemzőt vizsgálva megállapítják, hogy az elfogadást leginkább meghatározó tényező az üzletméret: a közepes nagyságú üzleteknél a nagyobb üzletméret jelentősen magasabb kártyaelfogadást tükröz. Az elemzés a vásárlóközönség és a bolt egyéb jellemzőinek hatását, valamint szubjektív változókat is vizsgál.

Kuti Mónika, Bedő Zsolt és Geiszl Dorottya a tulajdonosi tőke alapú közösségi finanszírozás legfrissebb, nemzetközi kutatási eredményeiről számolnak be. A „tömegbefektetésre” (crowdfunding) irányuló kutatások számos sikertényezőt azonosítottak, valamint összegyűjtötték, hogy a tulajdonosi tőke alapú közösségi finanszírozási platformok kialakítása során mely tényezőkre kell odafigyelni.

 

A kötet utolsó írásában Gábriel Péter a 2018 novemberében Budapesten megrendezett 16+1 Jegybankelnöki Találkozóról számol be, amelyen a Kínai Népköztársaság jegybankelnöke mellett 16 közép-kelet-európai jegybank delegációja tanácskozott.

A kínai nyelvű kiadvány írásai elérhetők a Hitelintézeti Szemle honlapján: http://chinese.hitelintezetiszemle.hu/

Jó olvasást kívánunk!

Magyar Nemzeti Bank