Budapest, 2023. május 20. - Matolcsy György a kínai Tsinghua Egyetem PBC School of Finance (PBCSF) felkérésére köszöntőt mondott a 2023. évi Tsinghua PBCSF Global Finance Forum megnyitó ünnepségén. A Fórum hangsúlyosan foglalkozott a nemzetközi piaci bizalom erősítésével, a pénzügy és gazdaság digitális fejlődésével, valamint Kína a modernizáció és magas színvonalú fejlődés előmozdítása terén tett erőfeszítéseivel. A Magyar Nemzeti Bank elnöke videóüzenetében a 21. század megatrendjeiről, a digitális átalakulásról, a fenntartható átmenetről és Ázsia növekvő nemzetközi jelentőségéről beszélt.

A 2018. évi személyes jelenlétét követően, Matolcsy György ezúttal videóüzenetben tett eleget a kínai Tsinghua Egyetem PBC School of Finance (PBCSF) az előadói felkérésének. A Tsinghua PBCSF Global Finance Forum a kínai pénzügyi reformok új trendjeire, új gyakorlataira és új dinamikájára összpontosított. A szervezők a 2023 évi Fórum előadásait és beszélgetéseit a "Kína és a Világ", a "Reformok és Szakpolitikák", valamint az "Tudomány és Gyakorlat" témák köré szervezték. A magyar jegybank elnöke mellett nemzetközi színtéren is neves szaktekintélyek – többek mellett Wang Yiming a China Center for International Economic Exchanges (CCIEE) alelnöke, Burkhard Balz, a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) igazgatósági tagja, Andrew Michael Spence Nobel-díjas közgazdász, Ray Dalio a Bridgewater Associates alapítója és Zhu Min, a Tsinghua Egyetem Nemzeti Pénzügyi Kutatóintézetének elnöke – osztották meg gondolataikat a jelen lévő többszáz, és az online térben az eseményt követő nézőkkel.

Az ünnepélyes megnyitón mondott beszédében Matolcsy György hangsúlyozta, hogy egy új korszak kezdetén állunk, amely egyesíti a 21. század megatrendjeit, azaz a digitális átalakulást, a fenntartható átmenetet, a jövő pénzét és az új geopolitikai szereplők felemelkedését a globális színpadon. Kifejtette, hogy a történelem üzen nekünk, ezek a tendenciák ugyan újak, de nem egyedülállóak abban az értelemben, hogy a történelem és a gazdaság hosszú ciklusainak mintáit követik. Ezekben a mintázatokban minden 50 és 80 éves ciklus ugyanazt a logikát ismétli meg más-más módon. Véleménye szerint a gondolkodás intellektuális reneszánszát tapasztaljuk, amelynek élén a fenntarthatóság áll. Az eurázsiai kontinens, Kínával az élen pedig jó úton jár a hosszú távú fenntarthatóság, a körforgásos gazdaság és a tiszta energia kérdésében.

MNB Kommunikáció