Sharing economy: közösségi gazdaság mint lehetőség a háztartás bevételeinek növelésére
nyomtatásSharing economy: közösségi gazdaság mint lehetőség a háztartás bevételeinek növelésére
Amikor javítani szeretnénk háztartási költségvetésünk egyenlegén, leggyakrabban a kiadási oldal vizsgálatának állunk neki. Emellett ne felejtsük el áttekinteni, milyen lehetőségeink vannak a bevételeink növelésére. A sharing economy, azaz a megosztáson alapuló, közösségi gazdaság fogalma ismerősen csenghet az autómegosztás, szállásmegosztás kapcsán, pedig ennél bővebb tartalommal bír, hiszen adásvétel, kölcsönzés, csere vagy ajándékozás útján megoszthatunk bármit, ami a rendelkezésünkre áll, és másvalaki ezt szívesen (fel)használná.
A sharing economy ötlete azon a felismerésen alapul, hogy bizonyos tárgyaink az idő nagy részében kihasználatlanul állnak, csak a helyet foglalják, és a birtoklás sok esetben feleslegesen nagy költséggel jár. Ez spórolásra, olcsóbb megoldások keresésére ösztönözte az embereket, ami egyúttal alternatív bevételi forrást is eredményezhet. Ez a felismerés először a telekocsizást hívta életre, amelynek lényege, hogy ha autóba ülünk, vigyünk el másokat is, akik cserébe beszállnak a költségekbe. A közösségi gazdaságban csak az eszközhasználatért kell fizetni, a felhasználónak nem kell vállalniuk az eszköz fenntartásának költségeit.
Bérbe adni, kölcsönözni azonban nemcsak lakást lehet, vagy egy helyet az autóban, hanem munkaidőt, tudást is. A közösségi gazdaságban bárki lehet szolgáltató, akinek megosztható tulajdona van (pl. lakás), vagy valamilyen megosztható tudással rendelkezik (pl. vezetés, takarítás). Amellett, hogy a felhasználók így kevesebbet fizetnek, vagy jobban járnak, mintha piaci szolgáltatásokat vennének igénybe, a szolgáltató magánszemélyek jövedelmüket is kiegészíthetik. Az eszközök jobb kihasználása által okozott pozitív környezeti hatás révén pedig a közösségi gazdaság minden szereplője hozzájárul a hatékony és fenntartható működéshez.
Az interneten számos szakosodott platform segíti a kereslet és a kínálat egymásra találását. Ezeken könnyen és gyorsan lehet információkat megadni (pl. fotókat feltölteni, lokációt megadni), és kommunikálni. Emellett lehetőséget adnak a szolgáltatók leinformálására, és a felhasználók pontozhatják a szolgáltatók munkájának minőségét is.
Gondoljuk végig, mi az, ami rendelkezésünkre áll a háztartásunkban, amelynek segítségével kiegészíthetjük a bevételünket!
- Bérbe adhatnánk-e a lakásunkat, a lakásunk egy szobáját, vagy a garázsunkat?
- Van-e kihasználatlan pincénk, tárolóhelyiségünk, amelyet más boldogan használna raktárnak?
- Van-e olyan ingóságunk, amelyet valaki kikölcsönözhetne? Kerti szerszámok, barkácseszközök? Kerékpár, síléc vagy roller? Kempingfelszerelés és sátor?
- Látunk-e lehetőséget alkalmi munkára? Ha több szabadidőnk van, ez nagy segítséget jelenthet olyanoknak, akiknek szüksége lehet kisállatgondozásra vagy gyermekfelvigyázásra, esetleg kertgondozásra.
- Milyen területen vagyunk járatosak? Vállaljunk korrepetálást, magánoktatást! Egyszerűbb szerelési munkákban is komoly segítséget jelenthetünk másoknak.
Bármelyiket is választjuk, ne feledkezzünk el utánajárni az adózási és egyéb szabályoknak.
Utolsó frissítés: 2022. március 31.