Budapest, 2019. április 4. Az MNB szerint a hitelpiac egészséges szerkezetben bővül, ezért rendszerszintű túlfűtöttséget mérséklő eszköz alkalmazását továbbra sem tartja indokoltnak. A ciklikus rendszerkockázatok szintje az aktuális hitel- és ingatlanpiaci trendek mellett is alacsony, ezért a Pénzügyi Stabilitási Tanács döntése alapján az anticiklikus tőkepuffer 0 százalékos mértéke nem változik.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa (PST) a hazai kitettségekre alkalmazandó anticiklikus tőkepufferráta változatlanul 0 százalékos szinten tartásáról döntött. A magyar gazdaság a hitelciklus felívelő szakaszában van, a nettó hitelkiáramlás sem összességében, sem a fontosabb szegmensekben nem minősíthető túlzottnak. Bár a hitelezés mind a lakossági mind a vállalati szegmensben dinamikusan bővül, összességében sem a hitelkiáramlás sebessége, sem a fennálló állomány volumene nem jelez túlhitelezést. Regionális és EU szintű összevetésben is van még tér Magyarországon a fenntartható hitelezés bővülésére és pénzügyi mélyülésre, így az anticiklikus tőkepuffer képzésének előírása a PST megítélése szerint egyelőre nem időszerű.

Az anticiklikus tőkepuffer célja a pénzügyi közvetítőrendszer hitelezési ciklusokon átívelő stabilitásának és ellenálló képességének növelése. A hazai kitettségekre alkalmazandó anticiklikus tőkepufferrátát az MNB negyedévente, a hazai bankrendszer tekintetében jelentős harmadik országokban lévő kitettségekre alkalmazandó anticiklikus tőkepufferrátákat évente vizsgálja felül. A rátában a következő 1 éves időhorizonton az aktuális trendek mellett nem várható változás, ami támogathatja a hitelintézetek fenntartható hitelezési aktivitását.

További tudnivalók az anticiklikus tőkepufferről, valamint annak működéséhez kapcsolódó egyéb információkról

Magyar Nemzeti Bank