Budapest, 2018. március 28. – Az MNB újabb célzott makroprudenciális intézkedés, a Bankközi finanszírozási mutató (BFM) bevezetéséről döntött. Az új előírás mérsékli a bankok pénzügyi vállalatoktól származó forrásokra való túlzott ráutaltságát és az ebből eredő rendszerkockázatokat. A mutató 2018. július 1-jétől lép hatályba, megelőző jellegére tekintettel jelenleg érdemi alkalmazkodási szükségletet nem okoz a hazai bankrendszerben, de erősíti a pénzügyi stabilitást.

A 2008-as pénzügyi válság rávilágított arra, hogy a pénzügyi vállalatoktól származó forrásokra való túlzott ráutaltság jelentős rendszerkockázatot hordozhat és annak esetleges materializálódása súlyos következményekkel járhat a pénzügyi rendszerben és a reálgazdaságban is. Bár a jelenlegi likviditási és finanszírozási követelmények hatékonyan erősítik a bankok általános sokkellenálló képességét, indokolt egy olyan célzott előírást bevezetni, amely megelőzi az ilyen, kevésbé stabil finanszírozásból fakadó rendszerkockázatok felépülését.

Az MNB ezért egy célzott makroprudenciális intézkedés, a Bankközi finanszírozási mutató (BFM) bevezetéséről döntött, amelynek feltételeit rendeletben határozta meg. A mutató a pénzügyi vállalatoktól származó forrásokat devizanem és hátrelévő lejárat szerint súlyozott formában korlátozza. A mutatóban minden pénzügyi vállalattól származó forrást figyelembe kell venni, de kivételek és kedvezmények biztosítják, hogy az előírás ne befolyásolja lényegesen a normál banki működést.

A mutatóra vonatkozó, 2018. július 1-jén hatályba lépő 30 százalékos felső korlát a rendelkezésre álló adatok alapján az intézmények túlnyomó többségét nem kényszeríti alkalmazkodásra, ellenben hatékony gátját képezi annak, hogy túlzott ráutaltság alakuljon ki a pénzügyi vállalatoktól származó forrásokra.

Az új MNB-rendelet kapcsán a jegybank egyeztetett az Európai Központi Bankkal és a piaci szereplőkkel is. Ennek nyomán több észrevételt is beépített a szabályozásba, elősegítve az új rendelet gördülékeny jövőbeli alkalmazását és a szabályozás hatékonyságát.

A jegybank likviditási és finanszírozási kockázatokat kezelő makroprudenciális eszközeiről további információk itt találhatók.