Az MNB vállalati konjunktúra indexe az előző havi rekordmagas szintről (+15 pont) +4 pontra csökkent, amely az elmúlt egy év legalacsonyabb értéke. Az orosz-ukrán háború első heteiben készített felmérésben a jelenlegi helyzet megítélésének indexe a kedvezőtlen konjunktúrát jelző negatív tartományba (-5 pont) csökkent. A várakozások mutatója továbbra is pozitív (+14 pont), azonban jelentősen csökkent az előző havi +29 pontos értékhez képest. Az átlagos kapacitás-kihasználtság 1 százalékponttal, az egy évvel korábbi szint 95 százalékára nőtt, a bevételi szint (100 százalék) ugyanakkor nem változott az előző hónaphoz képest. A gazdaság robusztusságát tükrözi, hogy a létszámnövelést tervezők aránya 19 százalékponttal haladta meg a leépítést tervezőkét, és magas szinten (+37 pont) állt a beruházási tervek mutatója is. A nagyobb, illetve az iparban működő vállalatok helyzete továbbra is kedvezőbb a kisebb, illetve a szolgáltató szektorban működőkéhez viszonyítva, azonban a különbség a koronavírus-járvány idején tapasztalthoz képest kevésbé mutatkozott jelentősnek.

A jegybank alapfeladatainak ellátásához kiemelten fontosnak tartja a hazai vállalati szektor aktuális gazdasági helyzetének és jövőbeli várakozásainak nyomon követését. Ennek érdekében az MNB 2020 decemberétől havi gyakorisággal végez vállalati konjunktúrafelmérést a kereskedelmi bankok és a vállalati szektor érdekvédelmi szervezetei közvetítésével, amelynek segítségével az aggregált statisztikai adatoknál részletesebb és közvetlenebb visszajelzés kapható a gazdasági szereplők helyzetéről és kilátásairól. Az MNB vállalati konjunktúra indexe a jelenlegi helyzet és a várakozások megítélésének együttes figyelembevételével kerül kiszámításra, amely egy mutatóba sűrítve vizsgálja a hazai vállalati konjunktúra alakulását.

Ezúton is szeretnénk megköszönni a felmérésben közreműködőknek, hogy együttműködésükkel hozzájárulnak a gazdasági folyamatok gyorsabb és mélyebb megismeréséhez!