Jelzáloghitelek kamatkockázatai
nyomtatásA hitelkamatok változása kockázatot jelent, mivel a változás irányát és mértékét nem lehet előre kiszámítani. A kamatok csökkenése mérsékli a törlesztőrészlet összegét, a kamatok növekedésével azonban emelkedik a törlesztőrészlet összege. Minél hosszabb ideig rögzített a kamatláb, annál tovább marad változatlan a törlesztőrészlet. Ha a kamatláb a futamidő végéig rögzített, a fizetendő kamat és így a törlesztőrészlet is állandó lesz a hitel lejáratáig.
A kamatozás típusai
A fogyasztói hitelszerződések kamatozásának átláthatóságát, követhetőségét segítő ún. "fair bank" előírások alapján a jelzáloghiteleket kamatozás szempontjából három csoportba lehet sorolni.
- Futamidő végéig rögzített kamatozás: a kamat mértéke a szerződés alapján nem változik, így a futamidő végéig kiszámítható, változatlan törlesztési terhet jelent a fogyasztók számára.
- Kamatperiódusokban rögzített kamatozás: a kamatperiódus időszaka alatt a kamatláb és így a kamat változatlan marad, azaz a törlesztőrészlet is hosszabb távon 5, 10, 15, vagy akár 20 évig rögzítetté válik. A kamatláb mértéke kizárólag a kamatperiódus lejártakor módosulhat, az MNB oldalán közzétett kamatváltoztatási mutató értékével.
- Referencia-kamatlábhoz kötött, azaz változó kamatozás: az ügyleti kamatláb mértékét – amely referenciakamatlábból (pl. BUBOR) és kamatfelárból áll – meghatározott időközönként a referenciakamathoz kell igazítani, ami minden esetben hatással van a fizetendő törlesztőrészletre. A kamat mértéke – és így a törlesztőrészlet összege – a referenciakamaton felüli kamatfelár változása esetén is módosulhat, amennyiben a kamatfelár mértéke nem rögzített a futamidő végéig. A kamatfelár-módosítás mértékét az MNB oldalán közzétett kamatfelár-változtatási mutató értéke mutatja meg. Ehhez a hiteltípushoz tartoznak a 2015-ben forintosított deviza alapú hitelek és devizahitelek.
Döntsön megfontoltan!
Amennyiben Önnek fontos, hogy a törlesztőrészlet hosszú távon változatlan, ezáltal kiszámítható legyen, akkor érdemes megfontolni a változó kamatozású hitel kamatának hosszabb távra történő rögzítését. A hosszabb távra rögzített kamatozású hitelek kamata jellemzően magasabb a változó kamatozású konstrukciókénál, ám előbbiek hosszabb időre védelmet nyújtanak a kamatlában változása, és így a törlesztőrészletek esetenként jelentős, rövid időn belül bekövetkező emelkedése ellen. Az MNB elvárása, hogy a pénzügyi intézmények kizárólag a szerződésmódosításhoz közvetlenül kapcsolódó és objektíven indokolható díjakat és költségeket hárítsák át a fogyasztókra, amelyekről javasolt előzetesen érdeklődni a hitelnyújtónál!
Az Ön számára legmegfelelőbb hitel kiválasztása érdekében ne döntsön elhamarkodottan, hasonlítsa össze a pénzügyi szolgáltatók ajánlatait! Ehhez segítséget nyújt az MNB Hitel- és lízingtermék-kereső programja.
Frissítve: 2024. május 31.