2025. június 30.
Tudományos folyóiratunk júniusi számában megjelenő tanulmányok a kínai stakeholder-kapitalizmus fenntarthatóságáról, a nyugat-balkáni geoökonómiai fragmentációról, és a mesterséges intelligencia bankszektori alkalmazásáról szólnak. „Jövőképünk” rovatunk esszéi az arany mint jegybanki tartalékeszköz fenntarthatósági és klímakockázati elemzési kérdéseit, illetve a humanoid banki szolgáltató robot témáját járják körbe. Egy esszé a bankszámlák kapcsán a számlatípusokat mutatja be. A szakmai cikk a protekcionizmus és a kereskedelmi liberalizáció elmúlt 400 évét vizsgálja gazdaságtörténeti szemszögből. A témában készült podcast meghallgatható a Magyar Nemzeti Bank és a Hitelintézeti Szemle honlapján, valamint a SoundCloud és a Spotify podcasts-szolgáltatási oldalain.
Kína állami- és magánszektorának szoros kapcsolata segítette a gazdasági növekedést, de hozzájárult az adósság felhalmozódásához is. A kínai gazdasági modell új kihívások elé néz: a demográfiai változások, a növekedés lassulása és az állami szektor finanszírozásának korlátai átalakulást sürgetnek. Ronald W. Anderson tanulmánya tartományi és városi példákon keresztül mutatja be, hogy a jövőbeli gazdasági fejlődéshez elengedhetetlen a tőkepiaci szemlélet erősítése, az ingatlanbefektetésektől való elmozdulás és a megtakarítások új irányba terelése.
Napjaink egyik legaktuálisabb nemzetközi gazdasági kérdése a geoökonómiai fragmentáció. Ginter Tamás tanulmánya a nyugat-balkáni térség kereskedelmi trendjeit elemzi, fragmentációra utaló jeleket keresve. A szerző arra a következtetésre jut, hogy a Nyugat-Balkán országai továbbra is elsősorban az Európa Unióval, illetve egymással kereskednek, a nagyobb, nem nyugati partnerekkel történő kereskedelem mérsékelt, és zömében az importra koncentrálódik.
Lülök Gergely és Sebestyén Zoltán tanulmánya a mesterséges intelligencia legújabb banki alkalmazásait vizsgálja nemzetközi tudományos publikációk alapján. A szerzők a bankszektor folyamatainak (pl. üzleti hatékonyság növelése, kockázatkezelés) támogatására leginkább használt módszereket gyűjtik össze. A kutatás kiemeli a szabályozási kihívásokat és a mesterséges intelligencia átláthatóságának fontosságát is.
Az arany a jegybanki tartalékeszközök között kiemelt szerepet tölt be, elsősorban menedékeszköz és diverzifikációs tulajdonságai miatt. Marczis Dávid, Karácsony Tímea és Straubinger András esszéje arra hívja fel a figyelmet, hogy a klímaváltozás olyan negatív társadalmi és gazdasági következményekkel járhat, mint például a geopolitikai feszültségek fokozódása, az infláció emelkedése, ami növelheti a menedékeszközök, így az arany iránti keresletet. A szerzők az aranybefektetések fizikai és átállási kockázati profilját elemzik.
Prisznyák Alexandra a humanoid robotok antropomorfizációját vizsgálja megjelenésük, funkcionalitásuk és szociális készségeik mentén, bevezetve a Robo Sapiens Bankerius ideáltípust. A kérdőíves felmérés eredményei szerint az életkor, a nem, az aggodalmak és az attitűdök nem mutattak szignifikáns összefüggést a robotválasztással. Az elemzett banki robotok esetében a felhasználók többsége kevésbé antropomorf humanoidokat részesített előnyben. Az elemzés rávilágít a megjelenés, szociális képességek, funkcionalitás és egyéb külső tényezők közti trade-offok meglétére.
Kiss Milán esszéje rámutat arra, hogy a „bankszámla” nem egységes fogalom: eltérő jogi és működési szabályok vonatkoznak az egyes számlatípusokra. A pontos elhatárolás nemcsak szabályozási, hanem technológiai és üzleti kérdés is a FinTech és az inkumbens pénzügyi cégek számára is. A félreértések súlyos következményekkel járhatnak: engedélyköteles tevékenység engedély nélküli folytatása vagy engedély megvonása, hibás IT-fejlesztés vagy akár bírság is ezek közé tartozhat. A különbségek megértése miatt az esszé bemutatja a pénzügyi intézményrendszer felépítését intézményi és szolgáltatási oldalról.
Mekkora hatalma van a kereskedelemnek? Szabó Eszter és Süle Eliza szakmai cikke gazdaságtörténeti szemszögből vizsgálja a protekcionizmus és a kereskedelmi liberalizáció egyes korszakait, bemutatva a kereskedelempolitikai intézkedések gazdasági, politikai és társadalmi hatásait, melyek megértése kulcsfontosságú a jövő kereskedelmi stratégiáinak kialakításához.
A Hitelintézeti Szemle júniusi száma a fentieken kívül egy könyvismertetést és egy konferenciabeszámolót is tartalmaz.
A kiadvány és a podcast megtekinthető a folyóiratunk honlapján:
https://hitelintezetiszemle.mnb.hu/
Jó olvasást kívánunk!
A Hitelintézeti Szemle Szerkesztősége/Magyar Nemzeti Bank