Budapest, 2025. május 16. — A háztartási hitelek piaca tovább élénkült 2025 első negyedévében, amelynek eredményeként a hitelintézetek háztartási hitelállománya 10,9 százalékkal bővült éves összevetésben. Az MNB Hitelezési felmérése alapján a bankok a negyedév során tapasztalt keresletélénkülés folytatására számítanak a következő két negyedévben is. 2025 első negyedévében a hitelintézetek vállalatok felé fennálló hitelállománya 2,0 százalékkal bővült éves összevetésben, és a Hitelezési felmérésre adott banki válaszok alapján a vállalati hitelezés fordulatára még várni kell.
A hitelintézeti szektor háztartási hitelállománya 2025 első negyedévében 252 milliárd forinttal bővült a folyósítások és törlesztések eredőjeként, ezzel az éves növekedési ütem 10,9 százalékra gyorsult az előző negyedév végi 9,7 százalékról. A hazai hiteldinamika 2025. március végén EU-s összehasonlításban az ötödik helyen állt, jelentősen meghaladva a visegrádi régió országainak átlagos növekedési ütemét (4,6 százalék).
A lakossági új hitelszerződések volumene az első negyedévben 800 milliárd forintot tett ki, amely az előző év azonos időszaki kibocsátást 45 százalékkal haladta meg. A lakáshitelek 45 százalékkal, míg a személyi hitelek kibocsátása 51 százalékkal nőtt éves összevetésben. A lakáshitel-szerződések átlagos értéke 2025. márciusban 19,9 millió forintot tett ki, amely az előző év azonos időszakához képest 3,4 millió forintos emelkedés. 2025 első negyedévében a bankok a megelőző negyedévhez képest változatlanul átlagosan 6,5 százalékos kamat (THM: 6,7 százalék) mellett nyújtották a piaci alapú lakáshiteleket, az államilag kamattámogatott konstrukciókat is figyelembe véve az újonnan hitelt felvevő ügyfelek által fizetendő átlagos kezdeti kamat 5,6 százalékot tett ki. A személyi kölcsönök kibocsátásának növekedésében az automatizált, gyors, digitális hitelfelvételi folyamatok támogató hatása és a fogyasztási javak inflációjának emelkedése mellett az is szerepet játszhat, hogy a hitelt egyre gyakrabban fordítják lakáscélokra. Ugyanakkor az új személyihitel-adósok kockázatossága mérsékelt, kifeszítettségük az alacsonyabb jövedelműek körében sem kirívó. A 2025. januárban indult munkáshitel programban az első negyedév során több mint 15 ezer szerződést kötöttek 59 milliárd forint értékben.
A Hitelezési felmérésre adott válaszok alapján 2025 első negyedévében a bankok összességében sem a lakáscélú hitelek, sem a fogyasztási hitelek sztenderdjein nem változtattak érdemben. Előretekintve a lakáshitelek felárát a bankok 45 százaléka emelné, a fogyasztási hitelek sztenderdjein azonban nem terveznek változtatni. Mindkét lakossági szegmensben a negyedév során tapasztalt keresletélénkülés folytatására számítanak 2025 második és harmadik negyedévében is.
A hitelintézetek nem-pénzügyi vállalatok felé fennálló hitelállománya 196 milliárd forinttal mérséklődött 2025 első negyedévében, ezzel – bázishatásnak is köszönhetően – az éves növekedési ütem az előző negyedév végi 1,6 százalékról 2,0 százalékra gyorsult március végére. Előzetes adatok alapján a kkv szektor hitelállománya 1,3 százalékkal növekedett éves alapon. A hazai vállalati hitelállomány növekedési üteme európai uniós összehasonlításban a középmezőnyben helyezkedik el, elmaradva a visegrádi országokban megfigyelt átlagos növekedési ütemtől (4,3 százalék).
A 2025 első negyedévében kihelyezett 751 milliárd forint értékű új, nem folyószámla-jellegű vállalati hitelszerződés 4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A támogatott vállalati hitelek aránya az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest 24 százalékponttal csökkenve mindössze 12 százalékot tett ki e szerződéseken belül. A kkv szegmensben a támogatott hitelek aránya 24 százalék volt a vizsgált időszakban, míg 2024 első negyedévében még 35 százalékot ért el. Az újonnan szerződött, éven belül változó kamatozású, jelentős részben piaci alapon kötött vállalati forinthitelek átlagos kamatszintje a kisösszegű hitelek esetében a negyedik negyedévhez képest 45 bázisponttal mérséklődve 8,5 százalékot, míg a nagyösszegű hitelek esetében 8 bázisponttal emelkedve 8,2 százalékot tett ki 2025 első negyedévében. A kisösszegű forinthitelek felára 50 bázisponttal csökkent az előző negyedévhez képest, így 2,0 százalékpontot tett ki az első negyedévben.
A Hitelezési felmérésben részt vevő bankok 2025 első negyedévében összességében változatlanul hagyták a vállalati hitelfeltételeket, melyen a következő fél évben sem terveznek változtatni. 2025 első negyedévében a bankok nettó 46 százaléka érzékelte a forint-, illetve a hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet csökkenését, a rövid lejáratú hitelek esetében negyedük számolt be keresletcsökkenésről, míg a devizahitelek tekintetében a kereslet nem változott a negyedévben. 2025 második és harmadik negyedévére előretekintve a bankok összességében a kereslet stagnálását valószínűsítik.