Budapest, 2025. június 30. Anchor A Magyar Nemzeti Bank 2025. július 1-jétől az anticiklikus tőkepuffer (CCyB) hazai kitettségek esetében alkalmazandó rátájának mértékét a semleges kockázati környezetben előírt pozitív neutrális 1 százalékos mértéken határozta meg. Ezen a mértéken 2026. július 1-jétől sem változtat. A hazai 1 százalékos CCyB-ráta követelmény alkalmazása és fenntartása növeli az intézmények sokkellenálló képességét a bizonytalan gazdasági környezetben, a bankrendszer robosztus tőkehelyzetére és kimagasló jövedelmezőségére tekintettel nem befolyásolja a bankok bőséges hitelezési kapacitását. A bankrendszer fennmaradó szabad tőkepuffere további több tízezer milliárd forintnak megfelelő hitelkihelyezésre ad lehetőséget.

Az MNB által alkalmazott ciklikus rendszerkockázati térkép (CRT) fő indikátorait tömörítő ciklikus rendszerkockázati index (CRI) és a kapcsolódó térképindikátorok is a kockázatok alacsony, semleges szintjét jelzik. A legtöbb monitorozott indikátorkategóriában alacsony kockázat látható, ugyanakkor a túlzott, a pénzügyi stabilitást veszélyeztető hitelintézeti verseny, valamint a befektetési eszközök túlértékeltsége megnevezésű kategóriák a kockázatok kissé emelkedett szintjét jelzik. Ez főként a lakáspiaci túlértékeltség alakulásával, valamint a magas bankrendszeri jövedelmezőséggel függ össze, mely azonban továbbra sem jelent túlzott, közvetlen beavatkozást igénylő ciklikus rendszerkockázati körülményt. Előretekintve a makrogazdasági környezet fokozatos javulása mellett a ciklikus rendszerkockázatok fokozatos, de túlzott mértékűnek még nem tekinthető emelkedése valószínűsíthető.

A ciklikus pénzügyi rendszerkockázatok alacsony, alapvetően stagnáló szintjére tekintettel a semleges kockázati környezetben alkalmazandó, 2025. július 1-jétől hatályba lépő 1 százalékos pozitív neutrális CCyB-rátát meghaladó követelmény meghatározása nem indokolt. Mindezekre tekintettel az MNB a 2025. július 1-jétől alkalmazandó CCyB-ráta 1 százalékos mértékét 2026. július 1-jétől is fenntartja.

Az MNB ezen túl felülvizsgálta a hazai bankrendszer kitettségei tekintetében jelentős, a ciklikus kockázatok felépülése szempontjából figyelendő harmadik országok körét. A jelentős harmadik országok változatlanul Albánia, Montenegró, Oroszország, Szerbia, Ukrajna és Üzbegisztán maradtak.

Az MNB az alkalmazandó CCyB-ráta mértékét negyedévente állapítja meg a pozitív neutrális CCyB rátára, a hitelezési túlfűtöttségből eredő ciklikus rendszerkockázatok alakulására és minden egyéb releváns tényezőre tekintettel. A jegybank minden év második negyedévének végéig megállapítja azon harmadik országok körét, amelyek a hazai bankrendszer kitettségei tekintetében jelentősek.

Tudnivalók az anticiklikus tőkepufferről, valamint annak működéséhez kapcsolódó egyéb információk

Magyar Nemzeti Bank