Ön ezen az oldalon van:Pénzforgalom

Pénzforgalom

Az MNB felvigyázza a fizetési és elszámolási, valamint az értékpapír-elszámolási rendszereket, ennek keretében felvigyázza a rendszer, valamint a központi szerződő fél tevékenységét végző szervezet tevékenységét e rendszerek biztonságos és hatékony működése, továbbá a pénzforgalom zavartalan lebonyolítása érdekében. Ezen jogkörében, valamint a 171. § (2) bekezdésében meghatározott jogalkotási jogkörében részt vesz a fizetési és elszámolási, valamint az értékpapír-elszámolási rendszerek kialakításában.

Bankszámlavezetési szolgáltatások

Az MNB bankszámlavezetési tevékenységének kereteit a jegybanktörvény határozza meg. Az MNB vezeti a kincstári egységes számlát és az Államadósság Kezelő Központ Zrt. pénzforgalmi számláját. Az MNB jogosult a pénzforgalmi szolgáltatók, a tőkepiaci törvény szerinti elszámolóházi tevékenységet, a fizetési rendszer működtetése tevékenységet, valamint a pénzfeldolgozási tevékenységet végző szervezetek, a központi értéktár, az Országos Betétbiztosítási Alap, a Befektető-védelmi Alap, továbbá a jegybanktörvényben meghatározott alapvető feladataival összefüggésben bármely más belföldi szervezet.

Bővebben

Fizetési rendszer jelentés

A Magyar Nemzeti Bank 2012-től publikálja a "Fizetési rendszer jelentés" című kiadványt, amelyben éves rendszerességgel kíván átfogó elemzést nyújtani a belföldi pénzforgalomban és a felvigyázott fizetési és értékpapír-elszámolási rendszerek működésében megfigyelhető tendenciákról, a főbb kockázatokról.

Bővebben

A hazai pénzforgalmi infrastruktúra

A különböző pénzügyi, illetve befektetési szolgáltatók közötti saját és közvetített fizetési és értékpapír forgalom elszámolását, az ügyletek pénzben, illetőleg értékpapírban történő teljesítését lehetővé tévő mechanizmusokat nevezzük rendszereknek. A rendszerek magukba foglalják mindazokat az eljárásokat, eszközöket, amelyek a fenti feladat megoldásához szükségesek.

Bővebben

Bankkódok, bankfiókkódok

A Magyarországon használt bankszámlaszámok egységes felépítésűek. A számlaszám első 3 számjegye a bankkód, amelyet az MNB ad ki. Ez után egy négyjegyű fiók-azonosító következik, amelyet a hitelintézetek szabadon választhatnak meg. Az első 8-as csoportot (fiókkód) egy ellenőrző szám zárja le, melynek képzési szabályait MNB-rendelkezés írja elő.

Bővebben