1. A Monetáris Tanács a 2009. április 20-i ülésén a gazdasági és pénzügyi folyamatokat áttekintve változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 9,5%-os szintjét.
Indoklás
A Monetáris Tanács továbbra is úgy látja, hogy a magyar gazdaság idén jelentős recesszión megy keresztül. Az infláció - részben a gazdasági visszaesés árazásra gyakorolt fegyelmező hatásának köszönhetően - a monetáris politika számára releváns időhorizonton a 3 százalékos cél körül alakulhat.
A közelmúltban napvilágot látott adatok egyre romló képet rajzolnak ki a gazdaság kilátásait illetően. Az elmúlt év utolsó negyedévében a külső kereslet visszaesése és a hitelezési aktivitás csökkenése jelentős mértékű lassuláshoz vezetett. Az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom alakulása a recesszió elmélyülésére utal. A nemzetközi finanszírozási helyzet változásához és a romló jövedelmi kilátásokhoz a lakosság a fogyasztási kiadások visszafogásával alkalmazkodik, ami csökkenti a magyar gazdaság külső finanszírozási igényét.
A globális és a hazai lassulással párhuzamosan az infláció jelentősen mérséklődött. A piaci szolgáltatások inflációjának idei jelentős mértékű csökkenése a visszaeső kereslet hatását tükrözi. A forint árfolyamának az év első hónapjaiban végbement leértékelődése egyelőre csak részben jelentkezett az iparcikkek inflációjában. A gyengülés inflatorikus hatása a következő hónapokban erősebbé válhat, amit azonban a csökkenő kereslet tompíthat.
Az elmúlt hónapban javult a globális kockázatvállalási hajlandóság és megállt a közép-kelet európai régió kockázati megítélésének korábbi hónapokban tapasztalt fokozatos romlása. A nemzetközi és hazai pénzügyi piacok azonban továbbra is rendkívül kiszámíthatatlanok.
A reálgazdasági és inflációs kilátásokat, valamint a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának szempontjait mérlegelve a Monetáris Tanács az alapkamat szinten tartása mellett döntött.
2. Az ülés rövidített jegyzőkönyve 2009. május 8-án 14 órakor jelenik meg.
Budapest, 2009. április 20.
Magyar Nemzeti Bank
Monetáris Tanács