Budapest, 2017. június 23. – 5000 forint névértékű ezüst emlékérmét és annak 2000 forintos színesfém változatát bocsátja ki a Magyar Nemzeti Bank Lajtha László születésének 125. évfordulója alkalmából 2017. június 24-én, a Múzeumok Éjszakája rendezvény keretében. Az emlékérmék a Bartók és Kodály után színre lépő magyar zeneszerző-nemzedék meghatározó alakjának, Lajtha László zeneszerzőnek, népzenekutatónak, zenepedagógusnak, a világhírű táncházmozgalom legfontosabb ihletőjének állítanak emléket.

A Lajtha László emlékérmék hazánk törvényes fizetőeszközei, de nem forgalmi célokat szolgálnak. Az ezüst és a színesfém emlékérmék érmeképileg azonosak, csak az értékjelzésben térnek el.

Az érmék előlapján a kompozíció középpontjában egy forgó néptáncos pár dinamikus mozgása figyelhető meg népzenészekkel a háttérben. A választott motívum Lajtha László munkásságának egyik meghatározó elemére, a néptánc- és népzene-kutatásra, -gyűjtésre utal. Népzenekutatói munkásságért Lajtha Lászlót 1951-ben Kossuth-díjjal jutalmazták. Egyedi gyűjtési módszert követett, ő kezdte meg a célirányos hangszeres népzenei gyűjtést. A kezdetben még vitatott metodikájú, rendkívül részletező leírásait a táncházmozgalom autentikus forrásnak tekintette, Lajtha gyűjtői munkája a táncház-mozgalom alappillérévé vált.

Az emlékérmék előlapján szerepelnek a pénzérmék kötelező alaki kellékei is: MAGYARORSZÁG mint kibocsátó, az 5000 illetve 2000 FORINT értékjelzés, a 2017-es kibocsátási évszám, valamint a BP. verdejel, amely csak tízszeres nagyítással érzékelhető, mikroírással készült biztonsági elemet is tartalmaz, az emlékérmék hamisítás elleni védelmét szolgálva.

Az emlékérme hátlapján Lajtha László portréja látható. A portrétól jobbra négy egymás alatti sorban az 1892/LAJTHA/LÁSZLÓ/1963 feliratok olvashatók, utalva a zeneszerző, tudós, zenepedagógus, népzene-kutató születési és halálozási évére.

Az emlékérmék rendhagyó módon két tervezőművész elő-, illetve hátlapjának párosításával születtek, az előlapot alkotó Horváth Andrea mesterjegye a nagybőgőbe, a hátlapot jegyző Pelcz Balázs mesterjegye Lajtha ruházatába rejtve jelenik meg.

Az 5000 Ft névértékű emlékérme 925 ‰ finomságú ezüstből, míg a 2000 Ft névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetből készült, súlyuk 12,5 gramm.
30 mm-es átmérőjük igazodik a magyar táncház módszer tiszteletére 2013-ben kibocsátott emlékérméhez. Mindkét érme széle recés. Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: 5-5000 darab készíthető belőlük, az ezüstből tükörfényes (proof), míg a színesfémből selyemfényes (BU) kivitelben.

Az emlékérmék értékközvetítő, ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű betöltését elősegítendő, a Lajtha ezüst emlékérme három hónapig, a színesfém emlékérme időkorlát nélkül, a teljes készlet erejéig névértéken vásárolható meg 2017. június 26-tól a Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.), illetve a vállalat honlapján üzemeltetett webáruházban (http://penzvero.hu/).