Budapest, 2025. május 12. – A Magyar Nemzeti Bank „Budapest Várnegyed Nemzeti Emlékhely” megnevezéssel 3 000 Ft névértékű bronzpatinázott színesfém emlékérme kibocsátásával folytatja hazánk nemzeti emlékhelyeit bemutató sorozatát. Budapest Várnegyede fővárosunk jelképeként 1987 óta képezi a világörökség részét és 2013-ban avatták nemzeti emlékhellyé.

Az évszázadokon átívelő történelemmel és páratlan építészeti hagyatékkal rendelkező Várnegyed az ország fővárosának legrégebbi és műemlékekben leggazdagabb része, a 13. század közepétől kezdve a magyar állam közigazgatási és politikai központja.

Az első erődítmények építését a tatárjárás után IV. Béla rendelte el, majd Luxemburgi Zsigmond uralkodása alatt vette kezdetét az akkori vár impozáns palotakomplexummá való kiépítése. 1541-ben Buda vára török kézre került, az ezt követő közel 150 éves időszakban jelentős változásokon ment keresztül. Az 1686-os visszavételt követően indult el a Várnegyed és a királyi palota barokk stílusú újjáépítése. 200 évvel ezelőtt, 1875-ben Ybl Miklós tervei alapján kezdődött meg a Várkert Bazár építése, amely 120 éve Hauszmann Alajos irányítása alatt további nagyméretű bővítésen és átépítésen esett át. Az 1873. évi városegyesítést követően a Várnegyed ismét a főváros szerves része, Budapest kulturális központja lett.

A Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Örökség Intézetével 2014-ben közösen indított, a hazai nemzeti emlékhelyeket bemutató sorozatának 12. elemeként „Budapest Várnegyed Nemzeti Emlékhely” megnevezéssel, 3 000 Ft névértékű bronzpatinázott színesfém emlékérmét bocsát ki. Az emlékérme elsődleges szerepe az ismeretterjesztés és a nemzeti értékeink bemutatása, a mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő. Névértéke az érme gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.

A sorozat korábbi elemei: Somogyvár-Kapuvár (2014), Mohácsi Nemzeti Emlékhely (2015), Rákoskeresztúri Köztemető (2016), Kossuth tér (2017), Fiumei úti temető (2018), Esztergom (2019), Debrecen (2020), Ópusztaszer (2021), Székesfehérvár, Romkert (2022), Pákozdi Katonai Emlékpark (2023), Pannonhalmi Bencés Főapátság (2024).

A „Budapest Várnegyed Nemzeti Emlékhely emlékérmét Veres Gábor szobrászművész tervezte.

Az emlékérme egyik oldala távlati perspektívából a nemzeti emlékhely egészét jeleníti meg, másik oldala pedig a Várnegyed részét képző Nagyboldogasszony-templom egy jellegzetes részletét mutatja be, utalva annak szakrális, kulturális jellegére.

További részlet az érméről a mellékletben olvasható.