Hiányos, sérült, szennyezett pénzek
nyomtatásA nehezen felismerhető, valamint a sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett stb.) forintbankjegyeket, illetve -érméket az MNB-n kívül a hitelintézetek és a posta a pénztárral rendelkező fiókjaikban kötelesek azonos címletű, forgalomképes forintbankjegyekre, illetve -érmékre cserélni, vagy címletváltás keretében – a nehezen felismerhető, sérült fizetőeszközök névértékével egyező összegben – más címletű, forgalomképes forintbankjegyekre, illetve -érmékre átváltani.
Az olyan sérült forintbankjegyet vagy -érmét, amelynek a valódisága vagy névértéke nem állapítható meg egyértelműen, a hitelintézet és a posta köteles az ügyféltől jegyzőkönyv felvétele mellett átvenni és az MNB részére szakértői vizsgálatra továbbítani.
Hiányos sérült forintbankjegy abban az esetben váltható át, ha a bankjegynek több mint 50%-át benyújtják. Ha a benyújtott hiányos forintbankjegynél nem állapítható meg egyértelműen, hogy felülete meghaladja-e az 50%-ot, a hitelintézetek és a posta kötelesek a bankjegyet az ügyféltől jegyzőkönyv felvétele mellett átvenni és az MNB részére szakértői vizsgálatra továbbítani. Kötelesek továbbá azokat a hiányos bankjegyeket is jegyzőkönyv felvétele mellett átvenni az ügyféltől és az MNB részére továbbítani, amelyeknek felülete nem haladja meg az 50%-ot. Az MNB – a 2012. január 1-jén hatályba lépett jegybanktörvény alapján – az ilyen hiányos bankjegyeket térítés nélkül bevonja a forgalomból és megsemmisíti.
A hitelintézetek és a posta nem kötelesek cserélni, illetve átváltani a szándékosan megcsonkított (pl. félbevágott, átlyukasztott, esztergált) forintérméket.
A hitelintézetek és a postahivatalok számára a vonatkozó MNB rendeletek kötelezővé teszik a sérült bankjegyek és érmék azonos címletben történő cseréjét, vagy címletváltás keretében történő átváltását. A címletváltási tevékenység bizonyos korlátozások, illetve feltételek mellett végezhető, ilyen feltétel lehet pl. a címletváltás egyéb szolgáltatás igénybevételéhez (pl. bankszámla meglétéhez) kötése, valamint díj felszámítása. Az azonos címletben történő átváltás bankszámla meglétéhez, illetve más szolgáltatás igénybevételéhez nem köthető, és az átváltásért díj nem számítható fel. Az ügyfeleket az átváltás igénybevételének lehetőségéről a fiókokban jól látható helyen elhelyezett, valamint az internetes honlapon könnyen hozzáférhető módon közzétett hirdetmény útján tájékoztatni kell.
A nehezen felismerhető, valamint a sérült forintbankjegyet és forintérmét fizetési művelet során azonban senkinek sem kötelező elfogadnia.
Az MNB a nehezen felismerhető, valamint a sérült bankjegyeket és érméket törvényes fizetőeszközre a lakossági pénztárában (Budapest, V. Kiss Ernő u. 1.) költségmentesen váltja át ügyfelei számára.
Hiányos forintbankjegy: az a lyukas bankjegy, amelynek felületén legalább egy látható (10 mm2-nél nagyobb területű) lyuk található, valamint az a csonka bankjegy, amely esetében a hiányzó rész meghaladja a 3 mm-t.
(A hiányos, valamint a forgalomképtelen forintbankjegy további részletes meghatározását a bankjegyek feldolgozásáról, forgalmazásáról, valamint hamisítás elleni védelmével kapcsolatos technikai feladatokról szóló 19/2019. (V. 13.) MNB rendelet – 1. sz. melléklete tartalmazza.)
Sérült bankjegy: olyan bankjegy, amelynek állapota fizikai (mechanikai) vagy vegyi hatásra, illetve bármilyen egyéb más módon megváltozott, pl. a kémiailag (vegyszerrel), biológiailag, vagy a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszközök működésbe hozatala miatt szennyezett, lyukasztott, kimosott bankjegy.
Nehezen felismerhető érme: az a forintérme, amely megkopott, jelentősen elszíneződött, illetve a külső felületének állapota nem teszi lehetővé a névérték vagy az érmekép felismerését (pl. korrodált forintérme).
Sérült érme: az a forintérme, amely eredeti alakját elveszítette.