A rendszerszintű kockázatok további mérséklése és a felügyeleti elvárások egyértelműsítése érdekében az MNB felülvizsgálta „A tőkemegfelelés belső értékelési folyamata (ICAAP), a likviditás megfelelőségének belső értékelési folyamata (ILAAP) és felügyeleti felülvizsgálatuk, valamint az üzleti modell elemzés (BMA)” című módszertani kézikönyvét és annak kockázatos portfóliókra vonatkozó mellékletét. Az MNB a kézikönyvet a piaci fejlemények és felügyeleti tapasztalatok alapján aktualizálta, elvárásait pontosította, kiegészítette. Az MNB továbbá felhívja az intézmények figyelmét azon hiányosságokra, melyekkel kapcsolatban elvárt a kockázatkezelési és mérési gyakorlat felülvizsgálata.
Az útmutatóban megfogalmazott, legfontosabb változások az alábbiak:
- Az ICAAP felülvizsgálat részeként a kiemelten kockázatos portfóliókról szóló szabályzatban pontosításra kerültek a JTM-re vonatkozó előírások. A módosítás célja a prudens és körültekintő hitelbírálati gyakorlat további elősegítése. Az előírás alapján a JTM szabályokat sértő, valamint a nem kellően prudens gyakorlatot folytató (pl.: a pozitív hiteltörténeti adatokat KHR-ből nem ellenőrző) hitelügyletekre 1250%-os kockázati súllyal tőkekövetelmény-többlet kerül előírásra. Az előírás továbbá kiterjesztésre kerül a hitelintézetek pénzügyi vállalkozásokkal szembeni kitettségeire is. Likviditási többletkövetelmény került előírásra a betétállomány 2,5 százalékát elérő nagybetétek által jelentett koncentrációs kockázat csökkentésére.
- Megnevezésre került több, likviditás szempontjából kockázatosnak tartott portfólió.
- Bemutatásra kerültek a jogszabályok által előírt mutatók számításában tapasztalt gyakori hibák, melyek az ILAAP felülvizsgálatok kiemelt témái lesznek.
Az MNB a megfelelő felkészülés érdekében a 2019. október 1-jét követően kötött ügyleteknél várja el a kiemelten kockázatos portfóliókon belül a JTM szabályokra vonatkozó új előírások alkalmazását, amelyeket az ezt követően induló ICAAP felülvizsgálatok, átfogó vizsgálatok és pénzügyi vállalkozásokra vonatkozó ellenőrzési eljárások során fog ellenőrizni.
A bankokkal szembeni elvárások ütemezése tekintetében a 2019. február végére vonatkozó LCR jelentésben már elvárt a likviditási többlet-követelmény teljesítése és adatszolgáltatásban történő jelentése. A többi likviditási kockázat tekintetében egyelőre csak felkészülést vár el az MNB az intézményektől, a 2019. harmadik negyedévben várható konzultáció és kézikönyv-módosítás részletesen fogja tartalmazni az elvárásokat és azok teljesítési határidejét.