2023. augusztus 7.

Az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) aktualizálta a belső minősítésen alapuló (IRB) modellkövetelmények végrehajtására vonatkozó ütemtervét, amelynek célja, hogy korlátozza az intézmények megfelelési költségeit. Az EBA emellett közzétette a belső minősítésen alapuló (IRB) minősítési rendszerek érvényesítésére vonatkozó végleges felügyeleti kézikönyvét is, amellyel tisztázza a vállalatirányítás részét képező validációs funkció szerepét.

Az EBA IRB modellkövetelmények végrehajtására vonatkozó aktualizált ütemterve

Tekintettel a Bázel III szabványok közelgő európai keretrendszerben történő végrehajtására, az EBA úgy véli, hogy a végleges Bázel III keretrendszerrel összhangban a felülvizsgált fejlett belső minősítésen alapuló (AIRB) módszerre már nem jogosult portfóliókra (azaz a nagyvállalati, intézményi és pénzügyi szektorbeli portfóliókra) vonatkozó IRB-javítási követelmények végrehajtása a jövőbeli tőkekövetelmény-szabályozás (CRR 3) hatálybalépésének időpontjára halasztható. Ebben az időszakban az intézmények a CRR 149. és 150. cikkének megfelelően kérhetik a kevésbé kifinomult IRB-módszerre való visszatérés engedélyezését vagy a sztenderd módszer állandó részleges alkalmazását az említett portfóliókra.

Amint azt már a 2019. évi IRB javítás állapotáról szóló jelentés is előrevetítette, az IRB ütemterv szerinti rendelkezések végrehajtásának halasztási lehetősége nem vonatkozik a nemteljesítési valószínűséget (PD) figyelembe vevő modellekre, illetve azokra az LGD vagy CCF modellekre, amelyek alkalmazási körébe olyan kitettségek tartoznak, amelyek továbbra is az AIRB-módszer hatálya alatt maradnak.

Az IRB validálási kézikönyve

Az IRB validálási kézikönyve a CRR 185. cikkében meghatározottak szerint útmutatást nyújt a validálási funkcióra vonatkozóan. A kézikönyv az EBA szabályozástechnikai standardjaira (RTS) és iránymutatásaira épül, amelyek az IRB javítási ütemterv részét képezik, és részletesen leírja azokat a területeket, amelyeket a validációs funkciónak értékelnie kell.

A kézikönyv áttekintést nyújt a validációs keretrendszerről, és leírja azokat az tényezőket, amelyekről a validációs funkciónak véleményt kell alkotnia, anélkül, hogy konkrét módszertant írna elő. A kézikönyv foglalkozik a modellteljesítmény értékelésével kapcsolatos feladatokkal, tükrözve a CRR-ben a kockázat megkülönböztetése és számszerűsítése közötti különbséget, valamint a modellezési környezettel kapcsolatos feladatokkal, mint például az adatminőség és a modell megvalósításának értékelése. A kézikönyv tisztázza a validálási funkció és a vállalatirányítással kapcsolatos egyéb funkciók, például a hitelkockázat-ellenőrzési egység és a belső ellenőrzés kapcsolatát is.

Végezetül a kézikönyv tisztázza a validálási funkció feladatát a modellciklusban (azaz az első vagy a folyamatos validálás során), továbbá a külső adatok használata, a validálási feladatok kiszervezése és az adatok szűkössége esetén.

Jogalap és további lépések

Az EBA az 1093/2010/EU rendelet (a továbbiakban: EBA-rendelet) 8. cikke (1) bekezdésének aa) pontjával összhangban felügyeleti kézikönyvet dolgozott ki. A felügyeleti kézikönyv célja a legjobban bevált felügyeleti gyakorlatok meghatározása, nem pedig a jogszabályok alkalmazására vonatkozó további előírások megállapítása.

A felügyeleti kézikönyv nem kötelező érvényű, általános hatályú, és az uniós jog olyan jogi aktusát képezi, amelynek érvényességét csak az uniós bíróságok állapíthatják meg előzetes döntéshozatal keretében. A felügyeleti kézikönyv nem közvetlenül a pénzügyi intézményeknek, hanem az illetékes hatóságok részére készült, és semmilyen tekintetben nem korlátozza az ítélkezési gyakorlaton alapuló felügyeletüket.

DOKUMENTUMOK

Felügyeleti kézikönyv az IRB minősítési rendszerek validálásáról

Az EBA angol nyelvű közleménye

HIVATKOZÁSOK

Felügyeleti kézikönyv a belső minősítésen alapuló rendszerek validálásához

Modell validálás