2025. április 4.
Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette a 2024-es éves piaci és hitelkockázati benchmarking gyakorlatokra vonatkozó jelentéseit. Most először az EBA közzétett még egy specifikus, a kereskedési könyv alapvető felülvizsgálatáról szóló jelentést, Alternatív sztenderd módszer címmel (FRTB ASA). A gyakorlatok célja a tőkekövetelmények számításában saját belső megközelítéseik használatára engedélyt kapott Uniós intézmények körében a kockázattal súlyozott eszközérték (RWA) mutató egységességének figyelemmel kísérése.
Ez a gyakorlat megerősítette a különböző kockázati mérőszámok szórásának csökkenését a piaci kockázatot illetően. A hitelkockázatot illetően, az RWA-k változékonysága stabil maradt az előző évhez képest, azonban bizonyos eszközosztályok esetében csökkenés volt megfigyelhető hosszabb távon bizonyos eszközosztályok és paramétereket illetően.
Piaci Kockázat
A Hitelkockázati Benchmarking IMA Jelentés bemutatja a 2024-es felügyeleti benchmarking eredményeit, és összefoglalja a 2023-2024-ben elvégzett, hipotetikus portfólióvizsgálatból (HPE) levont következtetéseket.
Az eredmények megerősítik, hogy a legtöbb résztvevő bank viszonylag alacsony szintű szóródását figyelt meg a bekerülési értékek (IMV-k) vonatkozásában, bár ez valamivel nagyobb mértékű volt 2023-ban tapasztaltakhoz képest. Azonban a kockázati intézkedésekre vonatkozó bejelentések szóródásának csökkenését észlelték az előző gyakorlathoz mérten.
Általánosságban a változékonyság folyamatosan csökkent a múltbeli gyakorlatok során. Ezt feltehetőleg a résztvevő bankok jobb adatszolgáltatása, a tökéletesített utasítások, a portfóliók nagyobb mértékű ismerete, és az előző gyakorlat során felmerült problémák megoldása eredményezte.
Az egyes kockázati mérőszámokat illetően, a kockáztatott érték (VaR) általános változékonysága alacsonyabb, mint a stresszhelyzeti VaR (sVAR) (14% és 21%, a 2023-as 16% és 21%-hoz képest, és a 2022-es 21% és 28%-hoz viszonyítva). Összetettebb mérőszámok, mint például a járulékos kockázati tőkekövetelmény (IRC), magasabb szintű szórást mutatott (44%, amely a 2023-as gyakorlatban 42%-on állt, míg a 2022-esben 45%-on).
Az illetékes hatóságok által végzett, az RWA-k túl- és alulbecslését vizsgáló értékelése biztató volt, mivel tisztában voltak majdnem minden eltérés okával, illetve azok magyarázatával. Míg a legtöbb okot azonosították, valamint intézkedéseket vezettek be az RWA-k nem kívánt változékonyságának csökkentésének érdekében, ezeknek az intézkedéseknek a hatékonyságát csak az illetékes hatóságok tudják kiértékelni a benchmarking eredmények folyamatos nyomon követesével.
A FRTB ASA-ra vonatkozó referenciaértékelés a jelenleginél is kritikusabb fontossággal bír majd a jövőben, mivel kiterjesztik azt azokra bankokra, amelyek az ASA-módszertant önállóan alkalmazzák, anélkül, hogy a jelenlegi követelmény szerint engedélyt kaptak volna a piaci kockázat szavatolótőke-követelményeire vonatkozó belső modellek alkalmazására. Az ASA adatgyűjtés egyik pozitív aspektusa az, hogy az ezzel a módszertannal számított szavatolótőke-követelmény (OFR) már most jóval konzisztensebb, mint az IMA-módszertan esetében. Másrészt a nemteljesítési kockázat (DRC), a reziduális kockázati add-on (RRAO) és a validációs portfóliók rávilágítottak bizonyos inkonzisztenciákra az adatszolgáltatást illetően.
Hitelkockázati gyakorlat
Az belső minősítésen alapuló (IRB) módszer alá eső, a nemteljesítés bekövetkezésekor a kockázati kitettség értékének (EAD) relatív részesedése középtávon enyhe csökkenést mutat, azonban az elmúlt években gyakorlatilag állandó.
Továbbá minden eszközosztály esetében nőtt a jóváhagyott materiális modell változtatások aránya, jelezve, hogy az IRB-menetrend megvalósítása jó úton halad.
A Jelentés egyértelműcsökkenő trendet mutat a sztenderd szórással mért változékonyságot tekintve a nemteljesítés valószínűsége (PD) esetében, míg a nemteljesítéskori veszteségrátát (LGD) illetően nehezebb volt egyértelmű trendet megállapítani. A Jelentés továbbá bizonyítja, hogy amellett, hogy a kockázati tényezők a mögöttes portfólió tulajdonságait képesek megragadni, a prudenciális kiigazítások magyarázattal szolgálhatnak a változékonyság egy részét illetően.
A lakossági portfólióra (Retail portfolio) vonatkozó speciális elemzés megmutatja, milyen szereppel bírhat a fedezet típusa és mértéke a nemteljesítéskori veszteségráta változékonyságának magyarázatában.
Dokumentumok