2019. november 21.

Az Európai Bankhatóság (EBA) ütemtervet tett közzé, amelyben felvázolta az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament által 2019. május 20-án elfogadott kockázatcsökkentő intézkedéscsomagból eredő mandátumainak teljesítésére vonatkozó megközelítését és ütemtervét. Ezek a mandátumok elsősorban a vállalatirányítás és a javadalmazás, a nagykockázat-vállalás, a szanálás, valamint az adatszolgáltatás és a nyilvánosságra hozatal területéhez kapcsolódnak. Az ütemterv célja néhány szakpolitikai iránymutatással egybekötve a mandátumok előzetes megértése amellett, hogy tisztázza a mandátumok sorrendjét és a rangsorolásuk mögött meghúzódó indokokat. Ezen munka révén az EBA hozzájárul majd ahhoz, hogy az egységes európai szabálykönyv átfogóbb, arányosabb és alkalmasabb legyen a bankszektorban végbemenő fejlemények tükrözésére.

A kockázatcsökkentési csomag részét képező felülvizsgált tőkekövetelményekről szóló irányelv (CRDV), tőkekövetelményekről szóló rendelet (CRR2) és a bankok helyreállításáról és szanálásáról szóló irányelv (BRRDII) több mint 100 új mandátumot ruház az EBA-ra. A legtöbb mandátum célja az egységes szabálykönyv kiegészítése és frissítése, valamint az egységes piacon belüli szabályozási gyakorlatok nyomon követése a szabályok hatékony és következetes alkalmazásának biztosítása érdekében.

A vállalatirányítás és javadalmazás területén az EBA hozzájárul majd a meglévő keret optimalizálásához, hangsúlyt fektetve a javadalmazási mandátumok alapján kiadandó dokumentumok véglegesítésére. A nagykockázat-vállalás területén az EBA prioritása lesz, hogy kiegészítse a keretrendszert azon témakörök tekintetében, ahol az EBA ezidáig nem fogalmazott meg elvárásokat, nevezetesen a származtatott ügyletekből eredő kitettségek meghatározása tekintetében. A 2. pillért illetően az EBA mérlegelni fogja, hogy a jelenlegi és az új kihívásokra tekintettel miként lehetne a 2. pillér keretét a célnak megfelelően alakítani. Mindenekelőtt erősíteni kell az arányosságot, és a 2. pillérhez tartozó többlettőke-követelményekkel együtt egyértelművé kell tenni a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem és a fenntartható finanszírozás dimenzióját. A szanálás tárgyában az EBA munkájának célja a hatékony szanálási tervezés és felkészültség elősegítése, például a szavatolótőkére és a leírható, illetve átalakítható kötelezettségekre vonatkozó minimumkövetelmény (MREL) kalibrálása és nyomon követése tekintetében. A felügyeleti adatszolgáltatás területén az EBA célja egy hatékony, fokozott arányossággal rendelkező keret létrehozása. Végezetül a nyilvánosságra hozatallal kapcsolatos munkájával az EBA célja, hogy a 3. pillér EU-n átívelő központi platformjává váljon az EUCLID projekt befejezését követően.