2025. április 7.

Az Európai Bankhatóság (EBA) nyilvánosságra hozta a legújabb Szakmai Felülvizsgálatának eredményét a betétbiztosítási rendszerek (DGS-k) által EU-szerte folytatott stressztesztjeinek teljesítményét illetően. Ez az átfogó felülvizsgálat felmérte, hogy hét nemzeti betétbiztosítási rendszer mily módon végzett stresszteszteket a jelen szakmai felülvizsgálat céljaira kidolgozott viszonyítási pontokhoz mérten. A viszonyítási pontok a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelv (DGSD) és a betétbiztosítási rendszerek stressztesztjére vonatkozó felülvizsgált EBA-iránymutatásból  származnak. A betétbiztosítási rendszerek stressztesztje elengedhetetlen a pénzügyi stabilitás fenntartásához és az uniós polgárok védelméhez. A DGS-stressztesztek teljesítményének szigorú értékelésével az EBA folyamatosan növeli a betétbiztosítási rendszer felkészültségét a bankcsődök kezelése és a betétesek pénzének védelme érdekében.

A felülvizsgálat megállapította, hogy mind a hét DGS az iránymutatásoknak megfelelően, hatékonyan fejlesztette ki a stressztesztelő programjait, azokban csupán apró hiányosságok mutatkoztak. Bizonyíthatóan mind a hét DGS hatékonyan működött együtt az illetékes hatóságokkal, ezeknek a megállapodásoknak a szigorú stressztesztelése révén.

Azonban a hétből csak öt DGS volt képes teljes mértékben vagy nagy mértékben igazolni, hogy:

  • valamennyi kötelező és alapvető stressztesztet végrehajtotta, reális feltételezéseket alkalmazva és objektív értékeléseket végezve;
  • növelte a tesztelési forgatókönyveik súlyát és összetettebbé tette azokat azért, hogy a beavatkozásra irányuló képességének stressztesztje megfelelő legyen; valamint
  • beazonosította rendszerén belül fejlesztésre szoruló területeket és vagy már intézkedéseket hozott ezen területek kezelésére, vagy azokat tervbe vették.

A Jelentés felvázolja az uniós DGS-knek szánt nyomon követési intézkedéseket olyan területeken, mint pl. a stressztesztek gyors kifejlesztése, a stressztesztek teljesítménye, az együttműködés, a stressztesztek súlyának és összetettségének kérdése, és a fejlesztésre szoruló területek megállapítása.

A hét DGS részletes leírásán túl a Jelentés bemutatja az áttekintését mindannak a 194 stressztesztnek, amelyet a DGS-k az EU-ban, Norvégiában és Lichtensteinben végeztek 2021 és 2024 között.

Jogalap és a következő lépések

A betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelv 4. cikkével összhangban, a stressztesztek eredményei alapján, az EBA-nak legalább ötévente szakértői felülvizsgálatot kell végeznie az 1093/2010/EU rendelet 30. cikke értelmében a DGS-rendszerek rugalmasságának vizsgálata érdekében. Az EBA-rendelet 30. cikke előírja, hogy az EBA rendszeres időközönként szakértői felülvizsgálatot végezzen a hatáskörébe tartozó illetékes hatóságok egyes vagy valamennyi tevékenységét illetően, annak érdekében, hogy tovább erősítse a felügyeleti eredmények konzisztenciáját és hatékonyságát.

Két év múlva az EBA utóvizsgálat kertében fogja vizsgálni a jelentésben szereplő intézkedések végrehajtását, ezáltal biztosítva a megállapítások és ajánlások hatékony kezelését.

Dokumentumok

A betétbiztosítási rendszerek szakértői értékelése

Az EBA angol nyelvű közleménye