2021. október 14.
· Az EU bankjai az év végén megszűnő különböző LIBOR-valutákhoz és futamidőkhöz, továbbá EONIA-kamatlábakhoz kötődő jelentős derivatíva- és hitelkitettségekről számoltak be.
· A fontos referencia-kamatlábak átállása magas átállási kockázatokkal jár a LIBOR-hoz kötött hitelek és származékos termékek tekintetében.
· A bankoknak figyelembe kell venniük a meglévő kitettségek átállását kísérő jogi kihívásokat, továbbá kezelniük kell belső működésük és rendszereik változásait.
· A mögöttes kockázatok felismerésének és kezelésének kiemelt prioritásnak kell lennie a piaci szereplők számára.
Az Európai Bankhatóság (EBA) kiadott egy tematikus közleményt a referencia-kamatlábak átállási kockázatairól, mivel a LIBOR (a londoni bankközi kamatláb) és az EONIA (az egynapos euro indexátlag) – azaz a két fő referencia-kamatláb – hamarosan kivezetésre kerül.
Az EU/EGT bankjai derivatívakitettségeinek igen magas százaléka (több mint 25%) kötődik a LIBOR-hoz, elérve a közel 50 billió eurót (névértéken). Ezenkívül mintegy 1 billió eurónyi hitel és előleg kötődik a LIBOR különböző futamidőihez, továbbá 0,2 billió EUR az EONIA-kamatlábakhoz. A LIBOR-hoz kötött CHF-hitelek ezen elemzés egyik különös fókuszpontját jelentik, mivel a politikai kockázatok fokozzák az egyébként is meglévő jogi átállási kockázatokat e hitelek tekintetében.
A fontos referencia-kamatlábak átállása megnövekedett kockázatokkal jár. E kamatlábak jelentős szerepet töltenek be a bankok napi üzletmenetében, így az értékmegállapításban és a kockázatkezelésben is. Az EBA tematikus közleménye megnevezi az EU/EGT bankjait a LIBOR- és EONIA-kamatlábakhoz kapcsolódó jelentős kitettségeik miatt fenyegető átállási kockázatok eseteit. Bankok és illetékes hatóságok körében végzett felmérésekből kiderül, hogy továbbra is az eszközoldal üzleti területének átállását kísérő jogi kihívások, valamint a bankok belső működésében és rendszereiben szükséges változtatások a nyugtalanságra leginkább okot adó területek.
Kulcsfontosságú a referencia-kamatlábak átállásának gondos és jól időzített menedzselése a hátralevő hónapokban. Továbbra is kiemelkedő fontossággal bír, hogy az átállási folyamatban részt vevő minden fél – ideértve bankokat, azok ügyfeleit és más szerződő feleket, valamint szabályozó és felügyeleti hatóságokat – együttműködjön. Végül, továbbra is fontos a bankok számára az átállásokhoz kötődő lehetséges jogi vagy üzletvitellel kapcsolatos kockázatok kezelése.
DOKUMENTUMOK
Tematikus közlemény a referencia-kamatláb átállási kockázatairól