2021. december 20.
Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) közzétette a jogalany-azonosítóra (LEI) vonatkozó felülvizsgált iránymutatásait, amelyek útmutatóval szolgálnak a nemzeti felügyeleti hatóságok számára.
A felülvizsgált iránymutatások célja a LEI jogalanyok egyedi azonosító kódjaként való használatának támogatása és további elősegítése. A jogalanyok magas minőségű, megbízható és összehasonlítható adatokat biztosító azonosításának harmonizálásával az iránymutatások biztosítják a következetes, hatékony és eredményes felügyeleti gyakorlatok fenntartását.
Az iránymutatások címzetti köre a korábbiakhoz képest szélesebb, és eltekintve a biztosítóktól és viszontbiztosítóktól, valamint a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatóktól, most már tartalmazza az érintett, határon átnyúlóan működő fiókokat és közvetítőket. Ezenkívül a felülvizsgált iránymutatások kiterjednek a LEI kód nemzeti felügyeleti hatóságok által az EIOPA részére nyújtott tájékoztatás esetén történő azonosítási célú használatának megfontolására is.
A nemzeti felügyeleti hatóságokkal szembeni elvárás e felülvizsgált iránymutatások alkalmazása 2022. július 1-től kezdődően.
Háttér
A LEI egy egyedi, a Pénzügyi Stabilitási Tanács (FSB) által javasolt és a G20 által 2012-ben helybenhagyott azonosító kód, amelynek célja pénzügyi tranzakciókban résztvevő jogalanyok egyedi, az egész világra kiterjedő azonosításának elérése.
Az 1094/2010/EU rendelet 16. cikk (3) bekezdésével összhangban az EIOPA a nemzeti felügyeleti hatóságok és pénzügyi intézmények részére iránymutatásokat adhat ki következetes, hatékony és eredményes felügyeleti gyakorlatok létrehozása érdekében, valamint az uniós jog közös, egységes és következetes alkalmazásának biztosítása céljából.
A LEI 2012-es bevezetését követően a LEI alkalmazására vonatkozó iránymutatások először 2014 októberében adták ki. 2021 márciusa és júniusa között az EIOPA konzultációt folytatott le, és megállapította, hogy számos ok miatt szükség van iránymutatásainak felülvizsgálatára:
- az EIOPA adatokra és digitalizációra vonatkozó stratégiája, ideértve az adatszabványosítás fokozásának szükségességét, valamint olyan átfogó projektek folyamatban levő megvalósítását az EIOPA-n belül, ahol elengedhetetlen az adatminőség és az összekapcsoltság értékelése;
- az arányosság elvének tükrözése;
- az ERKT jogalanyok azonosításáról szóló 2020-as ajánlásai, amelyek a LEI-re mint közös azonosítóra fókuszáltak; valamint
- az FSB 2019-es, a LEI bevezetéséről szóló tematikus vizsgálata, amely felsorolt néhány, a LEI szélesebb körű elfogadását továbbra is gátló akadályt.
Vonatkozó források
A jogalany-azonosítóra vonatkozó felülvizsgált EIOPA iránymutatások
Hatásvizsgálat a jogalany-azonosítóra vonatkozó felülvizsgált EIOPA iránymutatásokhoz
Az EIOPA angol nyelvű közleménye