2022. május 20.

A jelentés bemutatja az első eredményeket, amelyek az iparágban végzett nagyszabású adatgyűjtési tevékenységen alapulnak. A jelentés a szélvihar, az erdőtűz, a folyami árvíz és a part menti árvizek elleni ingó és ingatlan-, valamint üzemszünet-biztosításokra fókuszál. Ezeket a kockázatokat jelenleg és a jövőre nézve a legjelentősebbnek és potenciálisan a legsúlyosabb zavarokat okozónak minősítették az európai vagyonbiztosítási üzletág szempontjából.

A jelentés célja, hogy kezdeti értékelést adjon az európai biztosítási ágazat éghajlattal összefüggő veszélyeknek való kitettségéről, és tájékozódásul szolgáljon e viszonylag új területen végzett jövőbeli munkáról. Az eredmények azt mutatják, hogy a mintában szereplő európai biztosítói csoportok és egyedi intézmények megfelelően biztosították a jelentésben elemzett három múltbeli jelentős európai természeti katasztrófához kapcsolódó kárigények kezelését. Fontos azonban megjegyezni: a biztosítási ágazat azon képessége, hogy továbbra is pénzügyi védelmet tudjon nyújtani az ilyen események következményeivel szemben, attól függ, hogy képes lesz-e felmérni az éghajlatváltozás várható hatását, és hozzá tudja-e igazítani üzleti stratégiáját.

A felmérésben résztvevők véleménye szerint az ingatlanokkal kapcsolatos valamennyi üzletágra hatással lesznek az éghajlatváltozás fizikai kockázatai. Egyre inkább egyetértés van közöttük abban, hogy a biztosítási díjak valószínűleg emelkedni fognak, és hogy az alkalmazkodási és kockázatcsökkentő intézkedések döntő szerepet fognak játszani a kockázati szintek jövőbeli csökkentésében.

Végezetül a jelentés megállapításai azt mutatják, hogy a biztosítási ágazatnak még van tennivalója az éghajlattal kapcsolatos változásokra való felkészülésben. Az EIOPA folytatja a nemzeti felügyeleti hatóságok és az ágazati szereplők bevonásával végzett munkáját a tudatosság növelése és az ágazatnak az éghajlatváltozás hatásaira való felkészüléséhez való hozzájárulása érdekében.

A VITAANYAG MEGTEKINTÉSE

Háttér

Ez a vitaanyag az EIOPA szélesebb körű fenntarthatósági menetrendjének része, amelynek célja a környezeti, társadalmi és irányítási kockázatértékelés beépítése a szabályozási és felügyeleti keretrendszerbe. Ez a jelentés elsősorban a 2020-ban közzétett, az európai biztosítók befektetési portfóliójában az éghajlatváltozással kapcsolatos átállási kockázatokra vonatkozó érzékenységi elemzés nyomon követését szolgálja.

Az EIOPA angol nyelvű közleménye