2023. augusztus. 31.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az EU pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő hatósága közzétette a 2023. évi második Trendek, kockázatok és sebezhetőségek (TRV) című jelentését.

Az ESMA úgy látja, hogy a pénzügyi piacok alkalmazkodnak a tartósan magasabb inflációval és kamatlábakkal jellemezhető új gazdasági környezethez, azonban az ESMA hatáskörébe tartozó kockázatok továbbra is magasak. A piacok továbbra is nagyon érzékenyen viszonyulnak majd a gazdasági fundamentumok esetleges romlásához vagy a pénzügyi ágazatban jelentkező kockázatokhoz.

Verena Ross elnök kijelentette:

„Az amerikai bankszektorból eredő piaci stressz ellenére javult a pénzügyi piacok hangulata az év első felében. Mindazonáltal a gazdasági kilátások továbbra is törékenyek, és továbbra is a bizonytalanság mozgatja a piacokat. Az ESMA ezért a jövőben is a legmagasabb fokozaton működteti a hatáskörébe tartozó, általános kockázatértékelési tevékenységét.

A részvény- és kötvénypiacok törékeny piaci likviditásával összefüggésben magas a korrekciók kockázata, a fogyasztókat pedig rövid távon a volatilitás és az inflációnak a reálbefektetési hozamokra gyakorolt hatása fenyegeti.

Az ESMA számára különösen fontos a bizalmi környezet fenntartása. Ebben az összefüggésben figyelmet kell fordítani a zöldrefestés kockázatára, mivel a fenntartható termékek uniós piaca továbbra is erőteljes ütemben növekszik.”

A pénzügyi piacok 2023 első felében az alacsonyabb energiaárak és a monetáris szigorítás lassabb ütemére vonatkozó várakozások mellett fellendültek. Ez a javulás azonban továbbra is törékeny. A lefelé mutató kockázatok nőttek, miközben továbbra is nagyfokú idegesség jellemzi a piaci- és befektetői hangulatot.

Főbb megállapítások:

Értékpapírpiacok: A részvénypiacok emelkedtek 2023 első felében, annak ellenére, hogy az amerikai bankokkal kapcsolatos piaci stressz márciusban és áprilisban a volatilitás, valamint a vételi és eladási árfolyamok közötti különbség növekedéséhez vezetett. A hitelkockázati mutatók vegyesen alakultak, ami a helyzet romlásának olyan korai jeleit mutatta, mint a magas hozamon kibocsátó vállalatok nemteljesítése és az államadósságot érintő leminősítések növekedése, bár az államadósságok hitelfelárai csak korlátozott mértékben változtak.

Vagyonkezelés: Az uniós alapok a 2022-ben tapasztalt történelmi visszaesés után részben talpra álltak, elsősorban az értékelések változásának hatására. A kötvényalapok esetében tőkebeáramlás történt, míg 2022-ben még tőkekiáramlás valósult meg. Azok a rögzített hozamú eszközökbe fektető kötvényalapok, amelyek a monetáris szigorítás során csökkentették lejárati és kamatérzékenységüket, profitálhatnak a jelenleg magasabb hozamszintekből. Az alapkockázatok továbbra is magasak az uralkodó hitel-, értékelési, likviditási és kamatkockázatok miatt, különösen a többféle sebezhetőségnek is kitett alapok (például ingatlanalapok) esetében.

Fogyasztók: A befektetői hangulat továbbra is negatív a tartós bizonytalanság és a hosszú távú fejleményekre vonatkozó gyenge várakozások miatt. A lakossági befektetések teljesítménye mérsékelt maradt, ami az alapul fekvő eszközök piacain fennálló tartós árleszorító hatásnak tudható be.

Infrastruktúrák és szolgáltatások: 2023 első felében a részvénykereskedelem volumenének újbóli növekedése volt tapasztalható. Az ESMA hatáskörébe tartozó infrastruktúrák stabilnak és jól működőnek bizonyultak a bankszektorhoz kapcsolódó nagyfokú volatilitással szemben. A 2022-es év második félévi csúcsát követően az árualapú termékekre vonatkozó KSZF biztosítékok 2023 első félévében csökkentek, összhangban az származékos energiatermékek árának csökkenésével.

Piaci alapú finanszírozás: A nem pénzügyi vállalatok tőkepiaci forrásbevonási képessége 2023 első félévében kis mértékben javult a 2022-ben megfigyelt mélyponthoz képest. A vállalati kötvénykibocsátás tetőzött, azonban a monetáris politikai várakozásokra tekintettel elsősorban rövidebb lejáratokkal.

Fenntartható finanszírozás: Az ESG-termékek és fenntartható befektetések uniós piaca továbbra is erőteljes ütemben növekszik. A fenntartható befektetési alapok iránti kereslet továbbra is erős maradt.

Kripto-eszközök és pénzügyi innováció: A kripto-eszközök értékelése 2023 első félévének elején fellendült, de messze a történelmi csúcsérték alatt maradt. A tartósan megemelkedett kiberkockázatok továbbra is jelentős aggodalomra adnak okot az uniós pénzügyi szektor számára. A pénzügyi piacok elkezdték feltárni a mesterséges intelligencia potenciális hatásait, miután 2023 első felében több generatív AI-eszköz is bevezetésre került.

Az ESMA angol nyelvű közleménye