2021. november 26.
Az EU értékpapír-piaci szabályozó szerve, az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) kiadta a 2021-re vonatkozó második kockázati elemzését, amely a harmadik negyedévet fedi le. Az ESMA szerint a kockázati szintek változatlanul magasan vannak, mivel a piaci környezetet továbbra is igen nagyfokú bizonytalanság, árkorrekciók kockázatával járó folytatódóan magas eszközértékelések és a kockázati felárak hirtelen elmozdulásai határozzák meg.
Az Evergrande-vel kapcsolatos problémákkal kapcsolatos piaci reakciók ismét megmutatták az eseménykockázatok fontosságát, a piacok ilyen eseményekre történő reakcióképességét, valamint a befektetőkre és a hosszú távú pénzügyi stabilitásra potenciálisan gyakorolt tartós hatást.
Az utóbbi néhány hónapban javultak a makrogazdasági kilátások, és a kockázati szintek reális csökkenésének van tere, ha a pénzügyi piacokon tapasztalt javulások középtávon is ellenállónak bizonyulnak. Ez elsősorban attól függ, hogy a piacok képesek-e jelentős törések nélkül elviselni a pandémiával kapcsolatos állami és monetáris támogatás potenciális kivezetését.
A negyedévben a kockázatok legfontosabb mozgatórugóit a gazdasági kilátások, az inflációs bizonytalanság, az állam- és magánadósság-piacon való eladósodottság, valamint a politikai és eseménykockázatok jelentik. Előre tekintve, a pandémia által okozott sebek, a járvány negyedik negyedévi feltámadása, valamint az inflációt és a fiskális és monetáris támogatás folytatódását övező bizonytalanság fokozhatja a hosszú távú sebezhetőségeket mind a pénzügyi, mind a nem pénzügyi szektorok számára.