2021. október 18.

Mindhárom európai felügyeleti hatóság (ESA) – az EBA, az EIOPA és az ESMA – közzétette saját ágazati jelentését az illetékes hatóságok felügyeleti függetlenségéről. Az illetékes hatóságok önértékelése alapján a három jelentés kiemeli, hogy az illetékes hatóságok függetlensége sokoldalú, és számos jogi, intézményi, működési, valamint kulturális tényezőtől függ.

A három jelentés olyan kulcsfontosságú szempontokból tekinti át az illetékes hatóságok függetlenségének tényleges helyzetét, mint a működési, pénzügyi és személyi függetlenség, továbbá az elszámoltathatóság és az átláthatóság. A jelentések arra törekszenek, hogy tényszerűen mutassák be az illetékes hatóságok által jelentett rendelkezéseket és gyakorlatokat az egyes illetékes hatóságok függetlenségének értékelése nélkül.

Kulcsfontosságú trendek

Az illetékes hatóságok magukat független hatóságokként értékelik, amelyek napról napra függetlenül működnek, elegendő pénzügyi és személyi függetlenséggel, továbbá az elszámoltathatóságot és átláthatóságot biztosító megfelelő keretrendszerrel. Ugyanakkor az illetékes hatóságok által jelentett megközelítések és keretrendszerek gyakran eltérőek. Például:

· A működési függetlenséget illetően, miközben az illetékes hatóságok döntő többségét független szervként alapították, néhányukat valamilyen minisztérium égisze alatt hozták létre, és néhányuknak válaszolniuk kell bizonyos közjogi szervek, például miniszterek kéréseire. Nem minden illetékes hatóság számol be arról, hogy módjában állna dolgozókat felvenni a felügyeleti feladatai ellátásához szükséges szinten.

· A pénzügyi függetlenséget illetően: miközben csaknem minden illetékes hatóság megfelelő finanszírozásról számolt be, sokféle finanszírozási modell működik, melyek közül néhányra központosított állami költségvetési szabályok vonatkoznak, és néhány megengedi tartalékok képzését.

· A személyi függetlenséget illetően: miközben a legtöbb illetékes hatóság rendelkezik keretelvekkel, különbségek mutatkoznak olyan szempontokból, mint például az illetékes hatóságok felső vezetőinek és igazgatósági tagjainak hivatali ideje és elmozdításuk feltételei, az összeférhetetlenségek kezelése, a türelmi (cooling-off) időszakok és a személyi állomány jogi védelme.

· Az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot illetően: az illetékes hatóságok jellemzően olyan dokumentumok közzétételével biztosítják a nyilvános átláthatóságot, mint éves jelentések vagy pénzügyi kimutatások, nyilvánosságra hozva a megtett felügyeleti intézkedéseket, továbbá azon kötelezettségeik révén, hogy időszakonként be kell számolniuk tevékenységeikről valamilyen kormányszervnek vagy demokratikus testületnek. Néhányuk angolul ad ki dokumentumokat az átláthatóság növelése érdekében.

2020 januárja óta az ESA-k egyértelmű feladata a felügyeleti függetlenség elősegítése és figyelemmel kísérése. Ezért a három ESA szorosan összehangolta munkáját annak feltérképezése érdekében, hogy a felügyeleti függetlenség kulcsfontosságú szempontjai miként épültek be az illetékes hatóságok irányításába és tevékenységeibe.

A következő lépések

A jelentések támogathatják az illetékes hatóságokat annak felmérésében, hogy kívánatos lehet-e valamilyen jogalkotási vagy felügyeleti módosításra törekedni a függetlenségük alapjául szolgáló keretrendszer továbbfejlesztése érdekében.

A jelentések olyan értékes információkkal szolgálnak az ESA-k számára, amelyeket a felügyeleti függetlenség területén végzett bármely jövőbeli munkában figyelembe lehet venni.

Ezenkívül a jelentéseket az Európai Bizottság is felhasználhatja inputként az illetékes hatóságok függetlenségéről szóló saját jelentéséhez, amelyet az ESA-k alapító rendeleteinek felülvizsgálatára vonatkozó rendelkezések szerint jelenleg készít.

DOKUMENTUMOK

EBA-jelentés az illetékes hatóságok felügyeleti függetlenségéről

Az illetékes hatóságok felügyeleti függetlenségéről szóló EBA-jelentés 4. melléklete

Az EBA angol nyelvű közleménye

LINKEK

ESMA-jelentés az illetékes hatóságok felügyeleti függetlenségéről

EIOPA-jelentés az illetékes hatóságok felügyeleti függetlenségéről