2023. január 17.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA), az Európai Unió pénzügyi piacokat szabályozó és felügyelő szerve közzétette az Európai Unió (EU) lakossági befektetési termékeinek költségeiről és teljesítményéről szóló ötödik éves jelentését. A jelentésben az ESMA a 2012 és 2021 közötti piaci helyzetet vizsgálja, és megállapítja, hogy a legfontosabb lakossági pénzügyi termékekbe történő befektetések költségei - bár nagyon lassú ütemben - tovább csökkentek.
Verena Ross, az ESMA elnöke elmondta:
„A befektetők nagy gazdasági bizonytalansággal, magas inflációval és viszonylag gyenge piaci teljesítménnyel jellemezhető környezettel szembesülnek. Ebben az összefüggésben egyes befektetési termékek magas költségei, különösen a lakossági befektetők számára, aggodalomra adnak okot a tényleges befektetési eredményekkel kapcsolatban.”
„A lakossági befektetési termékek költségeiről és teljesítményéről szóló ESMA-jelentés éves áttekintést nyújt a piacról. Bár a befektetők által viselt költségek az elmúlt évekhez képest lassan csökkennek, a jól megtervezett és költséghatékony termékek elérhetővé tétele kulcsfontosságú a fogyasztók európai tőkepiacokon való fokozott részvételének ösztönzésében.”
A jelentés főbb megállapításai a következők:
- Költségek: A költségek ugyan valamelyest csökkentek, de a befektetőknek továbbra is gondosan figyelembe kell venniük az alapok díjtételeit befektetési döntéseik során. Az aktív ÁÉKBV-k változatlanul drágábbak voltak, mint a passzív alapok és az ETF-ek, így összehasonlítva a nettó teljesítményük átlagosan alacsonyabb volt. A határon átnyúló alapok költségei magasabbak voltak, mint a belföldi alapoké, főként a forgalmazási csatornák közötti különbségek miatt.
- Befektetési érték és ár-érték arány A 2012 és 2021 közötti tíz éves időszak alatt a befektetők 10.000 euró összegű befektetésre körülbelül 3.000 euró költséggel számolhattak. Ez az időszak végére 18.500 euró végső nettó értéket eredményezett. A teljesítményen és a költségeken túl a befektetők részéről egyre nagyobb figyelmet kap a befektetési termékeken nyerhető általános haszon, azaz a befektetési termékek ár-érték aránya. A költséghatékonyság, valamint a termékek kialakítása és minősége határozza meg a végső befektetői eredményeket.
- Infláció: A több mint egy évtizedes alacsony infláció után az árszintek közelmúltbeli növekedése a befektetői hozamokon is elkezdte éreztetni hatását. A tízéves, 10.000 euró összegű befektetés után fizetett átlag 3.000 eurós alapkezelési díjon felül a befektetők az infláció miatt jellemzően 2.000 eurót veszítenek, ami a befektetés nettó értékét 16.500 euróra csökkenti. A tagállamok közötti, az alap székhelyének területén mért inflációs különbségek tovább növelik az alapok költségeinek tartós és nagymértékű különbségeit az EU-n belül.
- ESG: A részvény-, kötvény- és vegyes ESG alapok 2021-ben átlagban felülmúlták a nem ESG alapokat, az eredmények azonban eszközosztályonként eltérőek. A részvény- és vegyes ESG alapok jobban teljesítettek 2021-ben, mint a nem ESG alapok, az ESG kötvényalapok teljesítménye azonban elmaradt a nem ESG alapok teljesítményétől. Az ESG alapok továbbra is olcsóbbak voltak, mint a nem ESG alapok, kivéve a ESG részvény ETF-eket, amelyek drágábbak voltak a nem ESG részvény ETF-ekhez képest.
- Strukturált kiskereskedelmi termékek: Az összköltségek nagyrészt a belépési költségekből eredtek, és országonként, valamint kifizetési típusonként jelentősen eltérőek voltak. A 2021-ben kibocsátott termékek költségei a kifizetési típusok és kibocsátók többsége esetében nőttek az előző három évben kibocsátott termékekhez viszonyítva.
A lakossági befektetési termékek költsége és teljesítménye kulcsfontosságú szerepet játszik az EU-ban a lakossági befektetők számára jelentkező előnyök és kockázatok meghatározásában. A lakossági befektetési termékekre vonatkozó egyértelmű és átfogó információk segíthetnek a befektetőknek az EU-ban kínált termékek múltbeli teljesítményének és költségeinek értékelésében, és elősegítik a lakossági befektetők részvételét a tőkepiacokon. Az ESMA jelentése segít nyomon követni az e tekintetben elért haladást azáltal, hogy az egész EU-ra kiterjedő egységes tájékoztatást nyújt a lakossági befektetési termékek költségeiről és teljesítményéről. Emellett bizonyítja a MiFID II, az ÁÉKBV és a lakossági befektetési csomagtermékekre, illetve biztosítási alapú befektetési termékekre vonatkozó szabályok által megkövetelt, a befektetők felé történő költségtájékoztatás fontosságát, valamint azt, hogy a vagyonkezelőknek és a befektetési vállalkozásoknak a befektetők érdekében kell cselekedniük, különös tekintettel a befektetési termékek előállításában és forgalmazásában betöltött szerepükre.