2022. szeptember 1.

  • Az EBA megállapítja, hogy a legtöbb illetékes hatóság forrásokat mozgósított a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemmel (AML/CFT) foglalkozó kollégiumok hatékony működésének biztosítására.
  • Az EBA úgy találja, hogy a folyamatos együttműködés és a felügyeleti szervek közötti proaktív információcsere még nem valósult meg teljes mértékben az összes AML/CFT kollégiumban.
  • Az EBA azt ajánlja, hogy az AML/CFT kollégiumok szervezete kockázatalapúbb legyen.

Az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette az EU-ban működő AML/CFT felügyeleti kollégiumok működéséről szóló második jelentését. A jelentés megállapítja, hogy bár az illetékes hatóságok elkötelezettek az AML/CFT kollégiumok keretrendszerének végrehajtása mellett, többet kell tenniük a kollégiumokon belüli folyamatos együttműködés és proaktív információcsere biztosítása érdekében.

A jelentés az EBA munkatársainak az AML/CFT kollégiumi üléseken való részvételéből és a felügyeleti tevékenységéből származó megállapításokat és észrevételeket tartalmazza. A jelentésben az EBA ismerteti a bevált gyakorlatokra vonatkozó észrevételeit azzal a céllal, hogy segítse az illetékes hatóságokat a jövőbeli hatékonyságuk növelésében. Az észrevételek többek között a következőkre vonatkoznak: a vezető felügyeleti szervek által jól strukturált és szervezett kollégiumi ülések, a proaktív részvétel és az átfogó információk megosztása néhány tag részéről, valamint a prudenciális felügyeleti szervek hatékony részvétele néhány kollégiumban.

A jelentés kiemeli a javításra szoruló területeket is. Elsőként rámutat arra, hogy az AML/CFT kollégiumok fejletlenségük miatt még nem épültek be teljes mértékben a felügyeleti folyamatokba. A jelentés emlékezteti a felügyeleti szerveket a kollégiumokban való folyamatos és késedelem nélkül információcsere fontosságára, különösen akkor, ha az intézmény AML/CFT keretrendszerében lényeges hiányosságokat állapítottak meg. Hangsúlyozza továbbá, hogy a kollégiumokat kockázatérzékenyebb módon kell megszervezni, és gyakrabban kell üléseket tartani azon határokon átnyúló intézmények számára, amelyek magasabb ML/TF kockázatnak vannak kitéve.

Jogalap és háttér

  • Az (EU) 2018/843 (AMLD) irányelv kifejezetten előírta az illetékes hatóságok számára az egymással való együttműködést, de nem adott keretet arra vonatkozóan, hogy ennek az együttműködésnek a gyakorlatban hogyan kell történnie. Az európai felügyeleti hatóságok 2019 decemberében közzétett, a hitel- és pénzügyi intézmények felügyeletét ellátó illetékes hatóságok közötti együttműködésről és információcseréről szóló iránymutatása (JC 2019 81) részletesen meghatározza, hogy az illetékes hatóságoknak hogyan kell végrehajtaniuk az AMLD-ben meghatározott együttműködési követelményeket az AML/CFT kollégiumok keretének létrehozásával.
  • A kollégiumok olyan állandó struktúrák, amelyek a határokon átnyúló intézmények felügyeletében részt vevő különböző felügyeleti szervek közötti együttműködés megerősítését szolgálják. A különböző európai bankokat érintő ML/TF botrányok következményei megmutatták, hogy az ilyen együttműködés hiánya gyakran ahhoz vezet, hogy az ML/TF kockázatot nem azonosítják és nem kezelik időben.
  • 2021-ben összesen 227 AML/CFT kollégiumot hoztak létre, és az EBA mindegyik kollégiumnak tagja. Az EBA 37 kollégium ülésein vett részt, és visszajelzést adott a vezető felügyeleti szerveknek az egyes kollégiumok hatékonyságáról. Ezen túlmenően az EBA technikai támogatást nyújtott valamennyi kollégiumnak, és előadások, képzési rendezvények és workshopok révén igyekezett növelni az AML/CFT kollégiumok tudatosságát.

DOKUMENTUMOK

Jelentés a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemmel foglalkozó kollégiumok működéséről 2021-ben

Az EBA angol nyelvű közleménye

LINKEK

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem